Разом із «зависанням» політичної повістки міської ради чернівецькі газети помітно збавили пропагандистський тон. На передовій – соціальні питання: пасажирські перевезення, інвестиції, аеропорт. Кадрове протистояння в Ратуші до часу відійшло на другий план, як і протиборство в Чернівецькій обласній раді.Незвичну стурбованість щодо кадрових питань висловлює Ольга Максимюк у статті «Сесія ради, як диспут обраних городян». Газета «Погляд», традиційно більше орієнтована на соціальну проблематику, на тлі інших видань останнього тижня опинилась в авангарді політичної повістки. Авторка констатує, що сесійна зала наповнена «порожньою балаканиною» і «досі, за чотири місяці роботи, депутати не спромоглися обрати секретаря ради». Журналістка наводить коментар міського голови Олексія Каспрука, який вважає, що «процес роботи міської ради затягують штучно», «є якісь підкилимні ігри, які не дозволяють сформувати виконком і розглянути бюджет».

Важлива деталь: Ольга Максимюк звертає увагу на те, що «у сесійній залі немає чіткої більшості», вказуючи на «фракції «Самопоміч», «Батьківщина» та «Свобода», які разом із депутатами «Народного контролю» впливали на результати голосування в міськраді». Замітка, у світлі останньої заяви депутата Анатолія Чесанова та голосування «Рідного міста» по кандидатурі Романа Клічука, доволі знакова: починають окреслюватись контури нової більшості в Ратуші. Це вже створює певні проблеми для міського голови: не знайшовши порозуміння з виконавчими органами, «депутати міськради заблокували програму розвитку інвестиційно-інноваційної діяльності», якій Микола Кобилюк присвячує статтю «Навіщо нам ті інвестиції?» в додатку «Місто» до газети «Молодий буковинець».Це удар не лише по Олексію Каспруку, але й по його колишньому заступнику Марії Порчук, відповідальній за співпрацю з іноземними кредиторами. Важко спрогнозувати, чи матиме дане голосування помітний вплив на реальне залучення інвестицій у майбутньому – адже йдеться радше про декларацію намірів – але сигнал для міського голови недвозначний: депутатський корпус прагне глибше заходити в питання контролю фінансів та управління містом. Те, що Олексій Каспрук уже не може вирішувати деякі питання без підтримки депутатів, продемонструвала ситуація зі страйком перевізників і наданням пільг у громадському транспорті.

Питанню присвячена ціла серія публікацій у «Молодому буковинці»: стаття Ігоря Довганя «Перевізники готують страйк» плавно переходить у матеріал Миколи Кобилюка «Чи буде безплатний проїзд?», винесений на першу шпальту видання. Після певних хитань влади, які помітні в названих текстах, Олексій Каспрук перекинув м’яч на поле депутатів, попросивши їх «якомога швидше» ухвалити рішення з приводу компенсацій малозабезпеченим чи запровадження безоплатного проїзду в електричному транспорті. В разі останнього: в маршрутках «перевізникам дозволять самостійно встановлювати тарифи на проїзд», що підтверджує наші давніші прогнози.Теми «буковинського сепаратизму» торкнулись лише газети «Доба» і «Погляд»: Олесь Задністровський (Олексій Микосянчик) у статті «На пенсію, щоб уникнути відповідальності» продовжує епопею заступника начальника управління оперативного реагування Головного управління Національної поліції в Чернівецькій обл. Володимира Майбороса. Попри те, що проти колишнього донецького посадовця, звинуваченого в підтримці сепаратизму в бутність начальником райвідділу міліції у Волновасі, «прокуратура Чернівецької області зареєструвала кримінальне провадження», в поліції обмежились службовим розслідуванням, у межах якого «підготовлено відповідні запити до правоохоронних органів». Автор підсумовує: «Наразі запитань набагато більше, аніж відповідей». У свою чергу, ми додамо до сказаного майже цілковите замовчування теми в буковинській пресі – і це запитання буде риторичним.

Не спадає хвиля ентузіазму навколо нової патрульної поліції в чернівецьких газетах – іміджеві публікації протягом місяця не сходять з друкованих шпальт «Погляду» (стаття Олеся Задністровського «Перші дні нової поліції»), «Часу» (матеріал «Нова поліція наводить лад на чернівецьких вулицях»), «Версій» (замітка Валерія Петрюка «Новостворена патрульна служба в «міліцейському місті» Чернівці пропонує жителям партнерство»), «Молодого буковинця» (аж два тексти в одному номері: статті Миколи Кобилюка «Бармен здав поліції п’яного водія» та Діани Ватаман «Чула, але не вірила!»). На фоні інформаційного штилю навколо роботи в чернівецькій поліції знаного донецького сепаратиста – хвиля ентузіазму виглядає особливо вражаюче.Відставка Уряду Арсенія Яценюка дала своєрідне відлуння в буковинській пресі: відразу в кількох виданнях була надрукована «джинса» «Народного фронту» про високі досягнення попереднього Кабінету міністрів. Тексти написані в однаковій тональності і навіть ілюстровані однією і тією ж фотографією в різних виданнях: «Обороноздатність і газова незалежність – основні досягнення Уряду Яценюка» (Сергій Ковальчук, газета «Час»), «Арсеній Яценюк уже увійшов в історію як реформатор» (Людмила Барчук, газета «Буковина»). На столичні інтриги офіційним прес-релізом відреагувала і Чернівецька «Батьківщина»: «Нам байдуже, хто буде прем’єром. Нам не байдуже, яку політику буде проводити цей прем’єр» (на правах реклами в додатку «Місто»).

Актуальних проблем розвитку міста торкаються Алла Чобан у статті «Чернівчанам потрібна безпечна питна вода, а не кредит на реконструкцію водоканалу, який зовсім не покращить її якість» у газеті «Версії» – та Яна Маріянчук у матеріалі «Ані бідні, ані заможні» в «Погляді», де констатується, що «у рейтингу бідності серед 24 міст України Чернівці посіли 12-те». В ситуації деградації економіки, падіння торгівлі і купівельної спроможності городян депутат міської ради Богдан Ковалюк від «Самопомочі» заявляє про необхідність новітньої реіндустріалізації Чернівців, що перегується з темою створення «індустріального парку». Ще радикальніший погляд на реформу міської інфраструктури в кандидата хімічних наук Алли Чобан, яка коментує кредитування «Чернівціводоканалу» від ЕБРР: «Запропонована програма і заходи безсистемні, не комплексні і не мають чіткої мети, вирішують лише локальні питання заміни водоводів і розподільчих мереж».На фоні подій тижня – фінанси політиків. Газети «Доба» і «Молодий буковинець» наводять декларації п’яти буковинських нардепів за 2015 р.: «Найбагатшим виявився лідер фракції «Народний фронт» Максим Бурбак. Друге місце рейтингу посіла нардеп від БПП Оксана Продан. Мільйонером виявився її чоловік, депутат міськради Василь Продан» (Микола Кобилюк у статті «Заробили тисячі, а на рахунках – мільйони»). Іще прискіпливіше доходи і майно Максима Бурбака розібрані в замітці «Доби» «Бурбак за рік заробив 78 тисяч гривень доходу, а його сім’я – більше мільйона». Тема політиків-мільйонерів у Чернівецькій обласній раді винесена в заголовок розслідування «Версій» «Комісія з питань економіки, бюджету та інвестицій практично є комісією мільйонерів» – за підрахунками журналістів, перший заступник голови ОДА Володимир Куліш у 2015 р. «заробив у 10 разів менше, ніж заплатив за рекламу на ТБ» під час виборчої кампанії.

Святослав Вишинський — спеціально для БЦ

________________________________________

Читати більше:

Огляд преси | Кадрові «зачистки», депутатські «шкурняки» і магістральні теми буковинських газет