Перша декада вересня ознаменована завершенням довготривалої сьомої сесії Чернівецької міської ради, під час якої депутати ламали списи довкола розподілення коштів з місцевої скарбниці. Найцікавіші та найзмістовніші ефіри на буковинських телеканалах присвячені цій проблематиці.

7 вересня на телеканалі «Чернівецький промінь» у програмі «Чия правда?» депутати міської ради Богдан Ковалюк та Василь Продан розповідали, куди народні обранці спрямували кошти громади. За словами Ковалюка, на згадану сесію виносилися питання щодо надання фінансової допомоги чотирьом комунальним підприємствам. Просили адресної допомоги Чернівецьке тролейбусне управління – 10 мільйонів гривень, Чернівціводоканал – 14,8 мільйонів, аеропорт – 1,8 млн. та Чернівцітеплокомуненерго – 1,2 млн. гривень.У результаті депутати вирішили виділити кошти аеропорту, оскільки це підприємство показує позитивну динаміку, та Чернівцітеплокомуненерго через скрутне становище внаслідок діючої в країні нормативно-правової бази. Тролейбусне управління та водоканал отримали на половину менші суми від тих, що просили, бо у народних обранців виникли перестороги та питання щодо ефективності менеджменту цих підприємств. Також міська рада виділила 24 млн. грн. тролейбусному управлінню на закупівлю тролейбусів. Цього року, за словами обранця, планується закупити 20-22 тролейбуси. З них, орієнтовно, 20 тролейбусів – бувші у вжитку та 2 нових.

Дещо детальніше Богдан Ковалюк проаналізував ймовірні результати оновлення тролейбусного парку. Найприбутковіші маршрути у місті – там де курсують тролейбуси. З оновленням рухомого складу, значна кількість перевізників, які курсують по тим ж маршрутам, що і тролейбуси, підуть з центру міста, бо вони не зможуть рентабельно їздити. Адже перевезення одного пасажира в електротранспорті удвічі дешевше, ніж в маршрутках. Це дещо розвантажить автошляхи у середмісті та зменшить загазованість.

Візаві Ковалюка – Василь Продан був дещо песимістичніше налаштований стосовно електротранспорту. За його словами, електротранспорт – це збитки міського бюджету 30-40 млн. грн. на рік у вигляді дотацій ЧТУ. Тому відмовитись від приватних перевізників, на думку депутата, не є можливим. Відмова від приватних перевізників можлива лише за умови закупівлі 200-250 автобусів, які зможуть забезпечити наявні маршрути комунальним перевізником. «Тролейбусне управління має займатися тролейбусами, а автобуси, мені здається, щоб це краще були приватні перевізники», – вважає депутат. Продан підкреслив, що проблеми з перевізниками у Чернівцях виникли півтора-два роки тому. Причиною проблем є ненормальна робота міської влади із підприємцями, які здійснюють діяльність у цій сфері.

Як зазначив Богдан Ковалюк, з 1 січня 2017 року «сподіваюся, вступить в силу адресна допомога пільговикам і це поставить крапку із проблемою перевезення пільгових категорій». Також депутати повідомили про виділення 4,6 млн. грн. на пам’ятники загиблим в АТО чернівчанам, 20 млн. грн. на програму забезпечення житлом учасників АТО, 4 млн. – на співфінансування ОСББ та 16 млн. – на ремонт закладів освіти.

Проблеми громадського транспорту у Чернівцях обговорювалися й 8 вересня на телеканалі ТВА у програмі «Час змін». Гостем у студії був чернівецький міський голова Олексій Каспрук. Розмова йшла про пільгові перевезення на 17 маршрутах, які не накладаються на тролейбусні. На це виділено 3 млн. грн. За словами міського голови, для забезпечення пільгового перевезення на всіх маршрутах на рік потрібно 100 млн. гривень. Таких коштів у міста нема.Резонанс довкола цього питання Каспрук пояснює тим, що в окремих політичних сил було завдання не приймати жодного рішення по пільговому перевезенню, аби згодом були підстави звинувачувати міську владу. Міський голова повідомив про виділення 24 млн. гривень тролейбусному управлінню на закупівлю транспорту. «Ми не можемо впливати на приватних перевізників. Вони солідарні. Якщо через невиконання умов договору ми когось знімаємо з маршруту, жоден інший перевізник на цей маршрут не піде. Наша пропозиція, щоб тролейбусне управління закупило два десятки автобусів, щоб унеможливити монополію приватних перевізників та закрити соціальні маршрути, де не справляються приватні перевізники і створити здорову конкуренцію».

Каспрук зазначив, що у рамках розвитку електротранспорту Чернівці мають можливість закупити за кредитні кошти ЄБРР близько 40 нових тролейбусів. Та озвучив можливість придбання вживаних тролейбусів у Бухаресті, можлива і безоплатна передача. Переговори ще не завершилися. При цьому, посадовець не виключає, що кілька «нових» тролейбусів можуть з’явитися у Чернівцях ще до нового року.

Коментуючи відмову депутатів вносити до порядку денного сесії питання щодо звернення до керівництва правоохоронних органів країни з приводу справи Ростислава Білика, Олексій Каспрук наголосив: «Депутати, які відмовилися голосувати за звернення до керівництва правоохоронців – це їхнє політичне обличчя. Це тотожно тому, що вони підтримують підкуп виборців та політичну корупцію. Якщо це не буде покарано, наступні вибори будуть ще брутальніші».

Особливої уваги заслуговує програма «Час змін», яка вийшла 9 вересня на телеканалі ТВА. Переглянути цей ефір варто лише тому, аби зрозуміти відповідь на питання, чому ми живемо з ніг на голову. Гостем програми був голова Чернівецької обласної державної адміністрації Олександр Фищук, який абстрактно намагався розповідати про питання реформи освіти та будівництво шкіл в області, децентралізацію.Ведуча програми Мар’яна Кобеля зачепила питання відставки екс-першого заступника голови ОДА Володимира Куліша. Проте Фищук зазначив лише те, що кандидатуру на посаду першого заступника визначатиме конкурсна комісія. Причин відставки свого першого заступника голова ОДА не прокоментував.

Апогеєм виступу посадовця стало питання про ремонт доріг в області. «Не знаю, чому приділяють так багато уваги цьому питанню, що Чернівецька область увійшла в число тих областей, які не готові фінансувати з місцевих бюджетів ремонт доріг. По-перше, ми намагаємося залучити кошти з державного бюджету з різних джерел. Ми давали свої пропозиції, ми запропонували, що ми не тільки 10 відсотків даємо, а даємо 20. Але ми даємо на об’єкти. Це на будівництво мостів у Путильському районі. Де передбачається 55 мільйонів фінансування робіт на цих мостах. Ми даємо 20 мільйонів з тих коштів, що поступили нам з перевиконання митниці. Вони вже наші, вони на рахунку в нас, в області. Вони вважають, що мають бути не ці кошти, а безпосередньо з самого місцевого бюджету. Якщо питання стане так жорстко, ми змушені будемо 5 мільйонів з місцевого бюджету направити туди. Хоча ми ці 5 мільйонів планували на інша проблеми, які виникають в області», – розповів Фищук.

За словами голови ОДА, роботи на дорогах області не ведуться через певні проблеми з тендерними процедурами, експертизою кошторисної документації, яку треба скласти на ці ділянки. Процес затягується саме через таку процедуру. Посадовець повідомив, що наразі окрім дороги безпосередньо на пункті пропуску «Порубне», частково зроблені роботи на дорозі Чернівці-Заставна. Друга ділянка у Вижницькому напрямку у Вашківцях. Там проведені підготовчі роботи, але у підрядника «постійно щось ламається, ми свої претензії туди відсилаємо, але нічого більше не можемо зробити».

До кінця року кошти, виділені на ремонт доріг, будуть освоєні, запевнив Фищук. «Тільки одне болить: зараз починається осінній період, дощі, а вони починають ставити асфальт. Фірма, яка виграла тендер на проведення ремонту доріг в області (з Івано-Франківщини) не має можливості вчасно завершити роботи. У них зриваються контракти в інших областях. Але якщо ми подамо до суду, щоб розірвати контракт, то ми до того досудимося, що нічого не буде зроблено. У цієї фірми в структурі більше юристів, ніж в державній адміністрації, які сьогодні лише цими судами і займаються».

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано кадр програми «Чия правда?» на телеканалі «Чернівецький промінь»

________________________________________

Читати більше:

Огляд ефіру | Солідарність рідного міста: перевибори і мандат за секретаря