Від Редакції: Володимир Стефанець розмірковує про перспективу перевиборів Чернівецької міської ради. Імітація політичної боротьби, інтереси влади і депутатів — у редакторській статті в газеті «Доба» (ч. 38 (1029), 29 грудня 2016), яку переопубліковуємо спеціально для читачів «Буковинського центру» (всі виділення — наші).

Є у Чернівцях така забава – перед Новим роком раду розпускати. Акурат рік тому (28 грудня) про те, що у нього «рука не здригнеться ініціювати у Верховній Раді розпуск Чернівецької міської ради» говорив молодий нардеп Максим Бурбак. Тоді, щоправда, через те, що «багато рішень у міській та обласній раді приймається по дзвінку з Києва». Нині депутат розпускає раду знову – щоправда, тепер він лише підтримав ініціативу мера Чернівців Олексія Каспрука. Сам же чернівецький міський голова розпускає раду (точніше, буде «ставити питання про достроковий розпуск») через те, що на сесії 22 грудня «депутати Чернівецької міської ради провалили проект модернізації електротранспорту у Чернівцях, таким чином відмовившись від можливості випустити на чернівецькі вулиці 50 нових тролейбусів».

У розповсюдженій з цього приводу заяві Каспрук заявив: «Неголосування за проект модернізації електротранспорту в цьому році позбавить Чернівці можливості отримати грант у 30 мільйонів гривень на закупівлю нового транспорту. Такою є ціна популізму і того, що зараз відбувається в міській раді. Вважаю це злочином проти чернівчан».

«Злочинці», себто депутати, які проти, пояснили «злочин» банально: а) «важливі для Чернівців рішення, як чергові боргові зобов’язання, не приймаються «з коліна». Інформацію про позику ми отримали ввечері напередодні дня голосування. Це вже стало традицією – «проштовхувати» питання кредитів, коли ніхто не ознайомився з документами, розрахунками, умовами»; б) «за весь період позики ми переплатимо 3,8 млн євро»; в) «невідомо, з яких грошей віддаватимемо борг»; г) «враховуючи попередньо взяті кредити (на запровадження енергоефективності в бюджетних установах НЕФКО – 5 млн євро, на модернізацію «Чернівціводоканалу» – 17 млн євро та «Чернівцітеплокомуненерго» – 10 млн євро), ніхто не прораховував, яким буде в наступні роки піковий фінансовий тягар на бюджет».

Та попри все депутатам забава розпускати раду, судячи з усього, сподобалася. Наприклад, керівник фракції партії «Свобода» у міській раді Андрій Ілюк ідею розпуску нинішнього скликання міської ради підтримав. На його думку, це допоможе позбавитися від-депутатів-тушок ...«Народного фронту». Впевнений у своїй політсилі й депутат Чернівецької міської ради з фракції «Народний контроль» Іван Гончарюк. «І наостанок про «Народний контроль», який так любить Бурбак. На виборах у Сторожинці за рік діяльності ми набрали 7%, фронт – 3%», – написав у своєму пості депутат.

Ідея про розпуск оволоділа масами. Щобільше, вони її дуже «творчо» доповнили. Так, громадський активіст та голова Ради старійшин Буковини Володимир Дідух-Кобзар зареєстрував електронну петицію з пропозицією розпустити ...виконавчий комітет Чернівецької міської ради. «Пройшов майже рік часу, як робота виконавчого комітету заблокована через відсутність у його складі досвідчених та фахових людей. З 18 місць кількісного складу обрано всього 12 осіб, які неспроможні прийняти жодного потрібного для міста рішення.

Міський голова систематично ігнорує пропозиції доповнити виконавчий комітет авторитетними та досвідченими представниками громадськості м. Чернівці.

Вважаю, що сьогоднішній склад виконавчого комітету вичерпав довіру територіальної громади та не може продовжувати свою роботу. Тому міська рада повинна прийняти рішення про припинення повноважень виконавчого комітету для повного перезавантаження його складу», – йдеться у тексті його звернення.

Заручником воєн у міськраді, які там тривають ось уже більше року, відтоді як були підбиті підсумки місцевих виборів, опинився й чернівецький губернатор Олександр Фищук. На підсумковій прес-конференції цього понеділка, 26 грудня, він констатував очевидне – у Чернівецькій міськраді немає порозуміння між депутатським корпусом та міським головою, внаслідок чого потерпають пересічні жителі Чернівців. «Те, що сьогодні відбувається у Чернівецькій міськраді, де немає порозуміння між політичними силами, де нема порозуміння між міським головою, воно все не приносить добро, – заявив голова облдержадміністрації. – ...Є один із способів, і він дуже простий – піти на перевибори. Всім. І я цю пропозицію буду підтримувати».

Утім, як виглядає, з плеча губернатор не рубатиме. «Буде підписано розпорядження. Підуть, перевірять делеговані повноваження, вивчатимуть ситуацію. Але ситуація конфліктна, і її треба розв’язувати», – заявив О. Фищук.

Обережність голови, якому вже якось дорікали за партійні симпатії до «Народного фронту», зрозуміла – серед його завдань на посаді є така річ, як забезпечення стабільної ситуації у краї. А ще губернатор, очевидно, не хоче створити прецедент. Адже місцеві політологи вже оцінили як вкрай низьку ймовірність того, що міському голові Чернівців вдасться розпустити міську раду, позаяк за її депутатським складом не було помічено вагомих порушень законодавства. Про це зокрема заявив політолог Ігор Баб’юк. «Я думаю, що міський голова може бути ініціатором розпуску міської ради, але він не має повноважень самостійно розпустити міськраду. Насправді можуть розпустити лише в результаті порушення законодавства, невиконання Конституції. І таке рішення може прийняти лише Верховна Рада. Призначити нові вибори може також парламент як вищий законодавчий орган», – сказав політолог. «Фактично, голова обласної державної адміністрації – це людина, яка нині фактично здійснює наглядові функції щодо законності діянь, у тому числі місцевих рад. Якщо буде порушений закон, то, звичайно, Олександр Фищук може надсилати відповідне подання», – додав Баб’юк.

Експерт вважає, що ймовірність розпуску міськради є дуже низькою. «Я не вірю в те, що у Верховній Раді знайдеться та кількість нардепів, які зможуть проголосувати за це питання. По-перше, для цього нема законних підстав – яскравого порушення законодавства збоку міської ради немає. Те, що в Чернівцях старі й занедбані тролейбуси – це правда, але це ще не є підставою для таких дій. На це може Верховна Рада зреагувати, якщо у місті вийде маса людей бунтувати через, скажімо, погану якість перевезень громадським транспортом, яка спричинена поганою роботою депутатів міськради», – сказав Баб’юк.

Ну, і найголовніше, про що говорять і політологи, і пересічні чернівчани, – дострокові вибори навряд чи змінять політичну розстановку сил у депутатському корпусі міськради. Тобто, у підсумку маємо наступне: мер киває на поганих депутатів, депутати – на поганого мера, міські дороги залишаються неремонтованими, водопостачання і водовідведення протікає, громадський транспорт дихає на ладан. І навіть, якщо диво раптом стається і перевибори таки відбуваються, розстановка сил у раді не змінюється. Така собі буря в склянці води! Звісно, за бюджетні гроші, з піаром всіх і вся зацікавлених та з оптимістичним хепі-ендом «наша пісня хороша, починаємо спочатку». Ви запитуєте: а що чернівчани? Так у старому анекдоті ж ясно сказано: а хто обіцяв, що дорогою до світлого майбутнього будуть годувати?

Володимир Стефанець — для «Доби»

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Володимир Стефанець | Іменини. Історія про те, як незнайомі депутати не стали новими