30 березня фракція «Самопоміч» у Чернівецькій міській раді матиме «час Ч». Під час чергової сесії розглядатиметься питання про складання повноважень 4 депутатів, які попередньо написали такі заяви. Керівництво місцевого партійного осередку запевняє, що мандати готові скласти усі 6 депутатів від цієї політичної сили. Отже, йдеться про розпуск фракції. Та чи дозволить рада піти колегам Андрія Садового?

Об’єднання «Самопоміч» чернівецького розливу стало символом симуляції демократичних процесів у начебто оновленій Україні. Нова для місцевого політикуму політична сила впала у нерівній боротьбі із буковинськими «мастодонтами», які вже багато років крутяться біля влади. Проблема «Самопомочі» криється у тім, що партія на чернівецьких політичних полях зростала за рахунок добрив, всипаних іншими гравцями. Ґрунт добряче здобрили й всілися чекати жнив. Лише трохи більше року минуло з часу виборів до місцевих рад, а вже можна говорити про політичне небуття чернівецького осередку Об’єднання «Самопоміч».

Симптоми політичної недовговічності на теренах Чернівців виявилися у партії перед місцевими виборами 2015 року. У виборчий процес місцева «Самопоміч» увійшла зі скандалом. Через звинувачення у тому, що до виборчих списків потрапили «зальотні» особи, гучно гримнувши дверима, пішла «група Клічука». У вересні 2015 року, в самий розпал скандалу, через ЗМІ виборцям давали зрозуміти, що у чернівецький осередок партії Садового Василь Продан закинув свій десант. Чи не найгучніше про «запроданців» у майбутній міській раді тоді говорив нардеп Максим Бурбак.

На той час національне піднесення та рейтинг «Народного фронту» були ще відносно високими, тому й до слів Бурбака прислухалися. Та з часом стало зрозуміло, що й сам Максим Юрійович грішив десантуванням своїх людей у різні політпроекти. Розрахунок і в Бурбака, і в Продана був один: недосвідченими молодими політиками можна буде маніпулювати у своїх інтересах. Різнилося тільки виконання: якщо «люди Продана» у «Самопомочі» були означені ще до початку місцевих виборів, то «люди Бурбака» окреслювалися з часом.

Унікальність буковинського розуміння політичних процесів також яскраво демонструється на прикладі місцевого осередку партії Андрія Садового. На всеукраїнському рівні Максим Бурбак часто виступає з нищівною критикою «Самопомочі» та її представників. Чи не щомісяця керівник парламентської фракції «Народного фронту» знаходить підстави для конфліктів. Ще тиждень тому Бурбак вимагав політичної відповідальності «Самопомочі» через підтримку блокади ОРДЛО, критикував Садового, Сироїд та Березюка за політиканство.

На рівні ж Чернівців можемо спостерігати свого роду джентльменську угоду між «фронтовиками», керівництвом міської організації «Самопомочі» та двома депутатами міськради від цієї партії. Лояльні до Бурбака інформаційні ресурси забезпечують відповідний супровід у питанні щодо складання повноважень депутатами, голова міського осередку «Самопомочі» Віктор Гищук має доступ до ефірів на телеканалі Максима Бурбака – в час, коли ТВА не показує людей, думка яких не збігається із позицією «фронтовиків». Усі ці факти складаються в загальну картину, що може викликати деякий дисонанс, якщо намагатися знайти логіку в поведінці чернівецьких політиків, не вникаючи у приховані від загалу зв’язки між ними.У цьому контексті виникає кілька питань. Куди дивилося керівництво чернівецького осередку «Самопомочі» перед виборами до місцевих рад 2015 року? Олег Березюк, лідер парламентської фракції партії Садового, під час свого візиту до Чернівців заявив, що партія не проводила ретельних перевірок своїх кандидатів. Але чому не помічалися настільки очевидні «десантники»? Тим більше, що про них оперативно повідомляли «небайдужі громадяни» з команди Максима Бурбака. Відповіддю на ці питання може бути або політичне невігластво місцевого керівництва, або його безпорадність, або ж домовленості.

Залежність від інших політсил логічно призвела до того конфлікту, який нині переживає чернівецька «Самопоміч». Якщо ще деякий час тому можна було говорити про умовну незалежність депутатів від партії Садового, то нині їхня політична орієнтація чітко зрозуміла: 4 депутатів з різних причин тяжіють до антимерської коаліції, яку очолює Василь Продан, ще 2 депутати – під впливом команди Максима Бурбака.

Що може змінитися у разі, якщо нинішня фракція «Самопомочі» таки складе мандати? Крісла у сесійній залі займуть наступні за рейтингом особи: Денис Тимофєєв, Михайло Микитюк, Максим Соколов, Віктор Гищук, Олексій Попович та Володимир Колесник. Вже зараз можна говорити про наявність у цьому переліку осіб «групи впливу Бурбака» з керівником місцевого партосередку «Самопомочі» на чолі. Ця група може становити до 4 осіб, відтак антимерська коаліція може втратити кілька «штиків».

Існує велика ймовірність, що 30 березня персональний склад депутатського корпусу змін так і не зазнає. Депутати не проголосують за складання повноважень 4 представників «Самопомочі» – і йтиметься не про страх перед можливою новою конфігурацією сил у сесійній залі, а про принцип, за яким антимерська коаліція не захоче реалізувати «план Бурбака». Для чернівецького осередку партії найвідповіднішим діагнозом може бути: пацієнт швидше мертвий, ніж живий. Виходячи з цього, керівництву партії доречніше було б вести мову не про розпуск фракції в Чернівецькій міській раді, а про розпуск усього осередку.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Дивитись більше:

________________________________________

Читати більше:

Володимир Звенигородський | Чернівецька Аврора. «Самопоміч» на коні