У Чернівецькій міській раді відбувається поступовий розворот фракції «Народний контроль» в опозицію до міського голови. Причини не лише зовнішні: перехід партії в «нову опозицію» до Уряду і владної коаліції в Києві, утворення політичного альянсу з «Батьківщиною», «Свободою» та іншими радикалами – це камуфляж ліквідації «Народного контролю» як проекту. Бренд виставлений на продаж, тож чергове «об’єднання» перед парламентськими виборами може перетворитись на епітафію «громадсько-журналістського руху» з партійним обличчям.

Політична турбулентність у столиці примушує місцевий актив шукати нові точки опори – чи поодинці, чи підприємливими групами. Припинення централізованого фінансування проекту зі столиці посилює позиції місцевих інвесторів. У міській раді «Народний контроль» поступово переходить під вплив підприємця, генерального директора ТОВ «Рома» Романа Клічука, який був одним зі спонсорів виборчої кампанії і згодом з подання «Рідного міста» увійшов до складу виконавчого комітету. Близька йому фігура – Володимир Середюк – обійняв посаду заступника чернівецького міського голови.

В Чернівцях партія поділена за принципом лояльності/опозиційності до владного тандему «Народного фронту» і «Солідарності». Як цільна структура «Народний контроль» на Буковині припинив існування – до кращих часів бренд збережеться в якості «парасольки», але організація de facto більше не працює як єдина команда. З цим пов’язане швидке дистанціювання від партії її висуванця Володимира Середюка, який у самостійному плаванні опирається не стільки на «Народний контроль», скільки на групу Романа Клічука. А позаяк останній, на відміну від Романа Ванзуряка, не має неформальних виходів на столичне керівництво – вплив Романа Васильовича на партійну організацію обмежиться одним виборчим циклом. За умови, що проект «Народний контроль» узагалі його доживе.

Для Володимира Середюка це означає лише одне: ризиковане вільне плавання або опору на Романа Клічука, чиє слово в кабінетах Ратуші іноді важить не менше, ніж голоси депутатів у сесійній залі. Проте спроба «объять необъятное» перспективному політику може дорого коштувати: міський голова Олексій Каспрук і його оточення відчули конкуренцію і не забаряться з відповіддю. В кулуарах міської ради вже не приховують, що на Володимира Богдановича з усіма його перевагами – і саме через них – очікують сумні перспективи. Його тихо «з’їдять» чи просто «завалять непосильною роботою», спрямовуючи на професійне вигорання.

Тимчасом за кулісами «Народного контролю» триває позиційна боротьба двох Романів за вплив на фракцію в міській раді. У квітні внутрішній конфлікт депутата Юлії Сафтенко з партійною організацією ледь не призвів до її виключення з подальшим відкликанням мандату, що означало би перехід фракції під контроль Романа Клічука. Після включення 6-го номеру списку Сергія Босовика у виконавчий комітет потенційне депутатство світить Роману Скидану – що збільшує частку Романа Клічука до 3 проти 2 представників Романа Ванзуряка (Михайла Яринича та Івана Гончарюка). У довготривалій перспективі це і без столичних компромісів призвело би до скорої переорієнтації «Народного контролю» в опозицію до мера – Ігор Наконечний та Ярослав Петришин і без київських директив є цілком договороздатними для нової більшості.

Позиції Романа Ванзуряка похитнулись не лише в Ратуші і партійній організації, але й у Чернівецькій обласній раді. Зазнала невдачі спроба Романа Степановича консолідувати нову більшість проти голови обласної ради Івана Мунтяна. В новій же «антифронтовій» коаліції колишній губернатор, пов’язаний давніми «митними» зв’язками з Миколою Салагором та спільними образами на колишніх партнерів із «Солідарності» – свого місця не бачить. Керівник фракції переорієнтується на бізнес і до кращих часів – виходить з політичної гри.

Дистанціювання Романа Ванзуряка особливо передбачливе перед новим витком скандалу з подвійним громадянством обласних депутатів. Конфлікт, роздмуханий не без його участі півроку тому – вдарить бумерангом по самому «Народному контролю». В сейфах спеціальної служби, окрім уже опублікованого компромату на «Батьківщину», своєї черги чекають документи одного з депутатів обласної ради з фракції «Народний контроль». У разі загострення стосунків між владною коаліцією та обласною радою – інформації дадуть хід з метою дискредитації «нової опозиції», а Роман Ванзуряк – отримає черговий привід красиво піти.

Святослав Вишинський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Святослав Вишинський | Перевізники «Рідного міста». Ризиковий компроміс