Друга декада лютого була сповнена інформаційними сюрпризами, що мали місце в ефірах місцевих телекомпаній. Чи не вперше керівництво міської ради та представники депутатського корпусу спробували вести розмову без емоцій та надмірного політиканства – а міський голова взяв участь у програмі свого непримиренного антагоніста Василя Забродського. Із загальної картини вибивався хіба екс-мер Чернівців, а нині – народний депутат Микола Федорук, який відбув свої ефіри без сюрпризів.

Істина десь поруч

Заступник міського голови Володимир Середюк, який взяв участь у програмі «Чия правда?» на «Чернівецькому промені», дискутував із депутатом міськради від «Самопомочі» Богданом Ковалюком щодо актуальних для міста комунальних проблем. До них згодом доєдналася й активістка «ДемАльянсу» Марина Кирилюк. Розмова вийшла досить предметною. При цьому, Середюк продемонстрував власне бачення розвитку комунального господарства, що різниться із тим, як це може бачити міський голова. Заступник Олексія Каспрука почав самостійну гру і демонструє свій потенціал.Виходячи з риторики посадовця, можна зробити висновок про наявність альтернативного бачення розвитку міста. Наразі через політичну та кон’юнктурну складову, Володимир Середюк не вдається до відкритого протистояння зі своїм керівником та дозволяє собі лише завуальовану критику. Посадовець не сприймає політику «проїдання» бюджетних коштів, що домінує у діяльності Каспрука. Усвідомлюючи, що у будь-який момент може наразитися на шквал критики, на зразок «тунельного конфлікту», Середюк обережно зауважує про те, що надлишкові кошти варто вкладати в розвиток міста, а не в соціальні виплати. «Якщо ми не будемо вкладати кошти у розвиток, то ми будемо тільки боротися із наслідками, а не з причинами», – зазначає він.

З обережністю посадовець веде мову й про проблему підвищення тарифів. З його слів можна зрозуміти, що тарифи будуть рости і цей процес закономірний. Наразі це питання є предметом політичних маніпуляцій, тому публічна особа, яка наважиться першою відкрито заявити про необхідність здорожчання тарифів на комуналку, з притаманно чернівецькою «толерантністю» буде зацькована. Це питання заганяється в патову ситуацію через небажання брати на себе відповідальність за непопулярне рішення й наражатися на неминучу критику. Але проблема сама по собі не зникає. Поки що тарифи наздоганяють витрати. «До того часу, доки тарифи не включатимуть в себе окрім витрат ще й інвестиційну частку, ми будемо боротися тільки з наслідками», – вважає Володимир Середюк.

Не обтяжений обов’язками посадовця міськради, Богдан Ковалюк частіше дозволяв собі критикувати керівництво міста. В основному – за неефективний менеджмент, що має наслідком погану роботу комунальних підприємств, небажання розвиватися й модернізуватися. Підтримуючи слова Середюка, Богдан Ковалюк наголошує на відсутності стратегії розвитку як міста загалом, так і окремих сфер. Через це, постійно «авральними методами закривають найнагальніші проблеми і не думають про завтра».

Логіка заяв Ковалюка зрозуміла у контексті процесу створення наглядових рад на комунальних підприємствах. Депутат дає зрозуміти, що порятунком для комунальної сфери стане контроль за їх роботою з боку громадськості. Але вже в близькій перспективі перед депутатським корпусом та керівництвом міста постане нова проблема – контроль за роботою цих представників громадськості.

Є підстави вважати, що через пасивність й заангажованість значної частини громадського середовища та браку професіоналів, основні групи впливу просуватимуть в наглядові ради своїх людей. Не виключено, що якщо рішення про персональний склад рад буде прийматися у сесійній залі, чимало депутатів отримають нові посади. Якщо ж ці рішення прийматиме виконком – склад наглядових рад вийде дещо строкатішим. Але і в тому, і в тому випадку говорити про серйозне представництво з боку громади, що не входить до орбіти чи то Максима Бурбака, чи Василя Продана, не доводиться.

Сюрприз від Каспрука

Несподівано для всіх, навіть для автора й ведучого програми «Майдан» на «Чернівецькому промені» Василя Забродського, участь у цій програмі взяв чернівецький міський голова Олексій Каспрук. Сам візит мера до телеканалу, яким володіє його найзавзятіший опонент Василь Продан, вже можна сприймати як серйозний PR-хід. Очевидно, міський голова мав на меті показати свою готовність до спілкування на будь-які теми з будь-ким, навіть найбільшими опонентами. Для того, аби підстрахуватися від можливості почути незручні питання й наперед визначеному ведучим формату спілкування, Олексій Павлович прийшов без попередження.В інформаційному лігвищі своїх ворогів міський голова виголосив традиційні для себе тези про центри прийняття рішень, що знаходяться не в сесійній залі; несамостійність більшості депутатів; завдання антимерської коаліції максимально блокувати роботу, аби показати, як не працює і не справляється з викликами влада й готувати собі майданчик на наступні вибори. Крім того, Олексій Каспрук наголосив на відсутності вільних коштів у міста й необхідності брати кредити на важливі інфраструктурні проекти.

Попри впевненість, яку демонстрував мер, незручні для нього питання все ж викликали дискомфорт, розгубленість та агресію. Зокрема, Олексій Павлович так і не відповів на питання чому петиції розміщуються на відповідному сайті вибірково, агресивно відреагував на питання про конфлікт із депутатами та дещо розгубився після пропозиції провести дебати у прямому ефірі зі своїми опонентами.

З огляду на поведінку міського голови, можна виокремити кілька недоліків у його позиціонуванні. Олексій Каспрук так досі і не став політиком у повному розумінні цього слова. Невпевненість, яку він демонструє, почувши незручні для себе питання, свідчить про недостатню практику «тримати удар» у дискусії з опонентами. Причинами цього може бути як політична несамостійність, так і невпевненість у власних силах й можливостях. Відповідальність, яку накладають владні обов’язки, стає для Каспрука важким тягарем. Найгірше, що він це не вміє приховувати.

Ще один недолік – неготовність міського голови до відкритої дискусії. Виправдання, які він знаходить для уникнення дебатів, є непереконливими. Адже саме під час розмови візаві можна показати свої сильніші сторони – за умови обрання правильного для себе формату розмови. Олексій Павлович цього уникає, що може бути сприйняте як його ж нещирість або ж неготовність до дискусії. А саме цей момент є чи не основним у діяльності політика. Бачимо, що вміння вести дискусію з опонентами – не найсильніша сторона мера. Цим частково пояснюється конфлікт із депутатами: міський голова не розмовляє, він ставить до відома.

«Среди здесь и между там»

Насиченим виявився інформаційний тиждень для екс-міського голови, нині нардепа від «Народного фронту» Миколи Федорука. Протягом 13-19 лютого Микола Трохимович двічі засвітився в ефірах місцевих телеканалів: у програмах «Пряма відповідь» телеканалу «Чернівці» та «Політика» на ТВА. Нардеп левову частку своїх виступів присвятив критиці ситуації в Чернівецькій міській раді. За його словами, діяльність депутатів викликає в нього сум та сміх й більше схожа на пустопорожню балаканину без роботи.Федорук вкотре повторює заяву про необхідність розпуску міської ради, проте так і не веде мову про якусь конкретику, зазначивши цього разу, що «розпуск – це один з виходів, я його не виключаю». Втім, риторика у вказаному питанні стала помітно м’якшою та невизначеною. Якщо колега Федорука, нардеп Максим Бурбак, пояснював затягування з розпуском міськради необхідністю зібрати більше підстав та ґрунтовніше до цього підготуватися, то Микола Трохимович навіть не намагається пояснити причини затягування процесу. Втім, і він не обійшовся без лякалок, зазначивши, що діяльність Чернівецької міської ради перебуває під пристальною увагою центральних органів влади.Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано кадр програми «Майдан» на телеканалі «Чернівецький промінь»

________________________________________

Читати більше:

Огляд ефіру | «Стрілки» Панчишина. Боротьба під килимом ОДА