Спроба відкликання міських депутатів Об’єднання «Самопоміч» чітко вкладається у схему зачистки електорального поля під політичну групу Арсенія Яценюка перед наступними (можливо, позачерговими) місцевими виборами. Тіньовий ініціатор процесу, керівник парламентської фракції «Народного фронту» Максим Бурбак у липні минулого року невипадково назвав партію Андрія Садового «Самонеміччю» – вся його політична стратегія спрямована на ослаблення та інфільтрацію одного з головних конкурентів на майбутніх виборах на Буковині.

Максим Юрійович, за котрим у Чернівцях, як раніше за Арсенієм Петровичем у Києві, закріпилось прізвисько політичної «зозулі», активно розкладає великодні яйця в партійні кошики конкурентів. Наступні розколи фракцій та осередків, гра у фазі гарячого конфлікту – заздалегідь запрограмовані і прораховані ходи, які підвищують ставки ініціатора дестабілізації. Говорячи фігурально, Максим Бурбак сам закладає в місцеві ради динаміт, а потім лякає всіх «вибуховою ситуацією».

Для Максима Юрійовича це безпрограшна комбінація. Інфільтрація партійних списків і «тушкування» фракцій опонентів збільшує його вплив у непідконтрольних радах. Водночас, збільшуючи вплив за сірими схемами, він же і дестабілізує ради, беручи їх на гачок політичного шантажу. Розхитуючи фракції, загострюючи внутрішньопартійні конфлікти, «тушкуючи» лояльних і відкликаючи нелояльних депутатів, Максим Бурбак власноруч збільшує кількість політичних підстав для необхідних йому перевиборів.

Не маючи необхідних голосів для призначення дострокових виборів на Буковині, лідер «Народного фронту», роблячи символічні ходи, однак, ефективно нагнітає якщо не паніку – то помітну тривогу в рядах опонентів. І під шумок розпуску рад задешево скуповує в них політичні активи. Ця класична схема штучного доведення до банкрутства з точністю годинника спрацювала в чернівецькій «Самопомочі»: відкликаючи депутатів, орієнтованих на Василя Продана, Максим Бурбак намагається завести депутатів, орієнтованих на себе.

Безпосередня участь провідних активістів «Народного фронту» та опосередкована – брата Максима Юрійовича, Олексія Бурбака – у зборах з відкликання міських депутатів наочно показала, що режисером процесу є місцева команда Арсенія Яценюка, а Об’єднання «Самопоміч» перетворено на її партійний філіал. Інвестиції ж у «Самопоміч» підприємця Романа Клічука свідчать ще й про те, що Максим Бурбак оплатить цю виставу із чужої кишені.

* * *

З огляду на численні порушення, від самого початку допущені у процедурі відкликання депутатів, «Народний фронт» очевидно спробує вплинути на Чернівецьку міську виборчу комісію по партійній лінії – через її голову Сергія Бостана, партійного функціонера «Солідарності» і кандидата в члени виконавчого комітету за квотою Олексія Каспрука. В цьому марафоні задача Максима Юрійовича – як у 2015 р., по максимуму використати ресурс Блоку Петра Порошенка, а потім скинути його як баласт. Заява про виділення групи «Народного фронту» в обласній фракції БПП на початку 2016-го, а згодом утворення міжфракційного об’єднання «фронтовиків» «Спільними зусиллями захистимо Чернівці» у складі фракції міської – прецеденти, які в «Солідарності» не будуть ігнорувати.

Виступ Максима Бурбака на сесії обласної ради 27 березня, в якій нардеп натякнув на принципову згоду Блоку Петра Порошенка на перезавантаження чернівецької міської влади – радше імпровізована спроба нав’язати «Солідарності» сценарій перевиборів. «Спільними зусиллями» «Народного фронту» і президентської партії розпустити міську раду в парламенті, а згодом окремою колоною увійти в Ратушу і (з чим чорт не жартує) в Будинок із левами.

Заклик орієнтованої на Максима Бурбака депутата Ольги Кобевко із «Самопомочі» до саморозпуску Чернівецької обласної ради в унісон із заявою лідера «Народного фронту» – ясний сигнал, що міською владою справа не обмежиться. Цей демарш, після невдач із розпуском Чернівецької міської ради – одночасно і спосіб перемкнути увагу на область, і спосіб натиснути на місто, ослабивши позиції «Батьківщини» та її негласний союз із «Рідним містом». Експорт хаосу і помноження зон нестабільності – фірмовий і достатньо прогнозований стиль Максима Бурбака. Народний депутат найефективніше набуває очки в умовах хаосу і дестабілізації – тому сам стає головним генератором хаосу і дестабілізації.

Успіх намірів, однак, упирається в те, що взаємини «Народного фронту» і БПП як у Чернівцях, так і в столиці важко назвати «солідарними». З огляду на підкилимне протистояння у Києві і загрозу відставки, яка нависла над прем’єром Володимиром Гройсманом, варто очікувати загострення конфронтації по лінії Президента і «Народного фронту» – а значить, і по лінії БПП. Задача Максима Бурбака – зіграти «Солідарність» «утемну», доки існує хоча би видимість коаліційних домовленостей. З осені 2018 р. це стане неможливо.

У свою чергу, задача Василя Продана і депутатської коаліції – вберегти Чернівецьку міську раду від розпуску і за можливості – завчасно відправити у відставку мера Олексія Каспрука. Прямі заклики лідера «Рідного міста» до висловлення недовіри Олексію Павловичу та обережніші заяви депутатів Андрія Кандиби і Михайла Яринича промовисто свідчать, що процес дострокового припинення повноважень міського голови вже запущено. Питання в тому – коли? І чи відбудеться услід за відставкою мера розпуск Чернівецької міської ради?

* * *

Аби не залежати від партійної солідарності, Максим Бурбак до місцевих виборів готує самостійний похід «Народного фронту», ослаблюючи основних союзників в Об’єднанні «Самопоміч» і БПП. В той же час нардеп заводить своїх людей у конкуруючі осередки, намагаючись заволодіти контрольним пакетом акцій, аби навіть у разі неуспішної кампанії «Народного фронту» – на фініші отримати достатню кількість «штиків». Перестановки в «Самопомочі» не лише на рівні міської фракції, але й на рівні керівництва осередків та головних спонсорів політичної сили свідчать про довгострокову гру – окремі ходи в якій робитиме Олексій Каспрук.

Чернівецький міський голова стане головною жертвою протистояння. Його відставка вигідна і Василю Продану, і Максиму Бурбаку – дочасне усунення мера і перехід в політичну опозицію створюють ідеальні передвиборчі умови для останнього. Більше того, є всі підстави розраховувати, що на наступні місцеві вибори Олексій Павлович і чернівецький «Народний фронт» вирушать окремо. Олексій Каспрук – невдала фігура, котра, як і губернатор Олександр Фищук, прирекла себе на роль «хлопчика для биття». Загострення конфронтації між Андрієм Романчишиним та головуючим у сесійній залі помітне неозброєним оком, і в середовищі «фронтовиків» невдоволення мером висловлюють майже відкрито.

Багато хто в «Народному фронті» робить ставку на усунення міського голови – це значить, що шляхи Олексія Павловича і Максима Юрійовича розійдуться, а на мерських виборах, крім Каспрука, вперше зможе проявитись Андрій Романчишин. З іншого боку, альтернативний політичний майданчик шукає й Олексій Павлович, який не так давно назвав самовисування 2015 р. політичною помилкою. А позаяк балотуватись від скомпрометованої політичної сили йому як мерові Чернівців не на руку – Олексій Каспрук, як колись Микола Федорук, шукатиме своє власне «Рідне місто» або «партію чернівчан».

Святослав Вишинський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Воліна

________________________________________

Дивитись більше:

________________________________________

Читати більше:

Святослав Вишинський | Все буде O.K. Сценарій відставки Каспрука