У передачі «Суть речей» 23 червня один із неформальних керівників-управляючих чернівецької політики Максим Бурбак висловив свою щиру впевненість у тому, що нинішній склад Чернівецької міської ради не дотягне до кінця всієї визначеної законом каденції. Ще більш сенсаційно мали б виглядати його слова про те, що чинний мер Олексій Каспрук готовий піти на позачергові вибори і міського голови, і міської ради на чолі «Народного фронту», реанімованого з однопроцентного політичного небуття.Чи є такі слова просто бровадою, певним тиском на опонентів, сигналом друзям і прихильникам? Чи реальний подібний сценарій? Моя відповідь — скоріше так, «фронтовики» ретельно готують сценарій власного політичного ренесансу. Черговий перерозподіл влади в міській раді на їх користь — головна ціль чернівецької команди «Народного фронту». Усі інші ключові позиції на Буковині вони вже зайняли.

Для чого Максиму Юрійовичу такі дражливі інформаційні «вкиди» і що вони означають? Спробую пояснити. Ці «вкиди» дають сигнали про початок зміни політики «Народного фронту» на декількох рівнях. На рівні центральної київської політики це означає, що «картельна партія», як політологи влучно називають «Стратегічну сімку» (ключових представників команд Петра Порошенка та Арсенія Яценюка, які фактично вирішують всі ключові питання в державі) — не є довгостроковим утворенням. «Партнери» вже готові до «кидка» і лиш чекають вдалої нагоди, щоб його зробити.

Бурбак як людина, що знає внутрішню кухню команди Яценюка, вже готує у своєму базовому регіоні майданчик для постійної критики своїх «колег по коаліції». В недавньому ефірі передачі Соні Кошкіної він уже говорив про те, що «Народний фронт» очікує ребрендинг і, судячи з кількості критики Максима Юрійовича на адресу своїх «партерів по коаліції», цей час настане дуже скоро. А ще, як ніколи раніше, «фронтовики» потребують хоча б декілька локальних перемог, щоби переломити пануючу в суспільстві тенденцію ставлення до їхньої партії як до «лузерів», які втратили свій шанс змінити країну.Сьогодні саме «фронтовики» в очах потенційних виборців є відповідальними за провал реформ, за рекордне підняття тарифів і за вражаюче збідніння українців загалом і буковинців у тому числі. Розбити цей міф може «маленька переможна електоральна війна», де партія, яку всі давно поховали, «відродиться переможцем». І де ж таку кампанію провести, як не в Чернівцях?

На рівні буковинської регіональної політики «фронтовики» намагаються стати маленькою «Партією регіонів», яка контролюватиме адміністративну вертикаль в області через свого відданого губернатора Олександра Фищука — і місцеве самоврядування в Чернівцях через формального Олексія Каспрука і неформального «рішающого» Бурбака.

Перша частина цього політичного розкладу виконана — через домовленості центральних персон у Києві. Прямо скажемо: Блок Петра Порошенка «злив» Чернівецьку область «фронтовикам», саме тому Олександр Георгійович методично і системно «кошмарить» усіх керівників у вертикалі, які проявляли хоча б мінімальну прихильність до «політичних соратників» по коаліції. Не гірше, ніж це робила Партія регіонів у свій час. Що стосується міста — то тут «фронтовики» досягли лише половини запланованого результату. У них є свій мер Олексій Каспрук, але нема повного контролю над Чернівецькою міською радою, яка принципово не припиняє опиратися експансії людей Яценюка — відчуваючи те, що коли пасьянс повністю розкладеться, то керування в місті стане максимально авторитарним і думка депутатів та їх партій не вартуватиме нічого.

Щоб учергове переломити ситуацію в міській раді, у команди «Народного фронту» є декілька шляхів. Один з них — «по беспределу». Довести ситуацію в місті до критичної точки, звинуватити у всьому міську раду і включити механізм перевиборів «Кривий Ріг» через своє лоббі у Верховній Раді. Інший шлях цілком демократичний і в дусі часу: децентралізація та створення Чернівецької міської об’єднаної територіальної громади.Приєднання сіл Чорнівки і Шубранця є доцільним, враховуючи значне потенційне збільшення дохідної частини бюджету міста. При цьому, коли утворюється нова об’єднана громада, автоматично проводяться вибори мера і ради. При такому розкладі — «фронтовики» ідуть «all-in» і виставляють на чолі свого списку чинного мера Каспрука, який балотується також і на позицію керівника об’єднаної громади з центральною тезою кампанії, що йому «потрібна в міській раді своя команда (і тоді заживем!)». Своя фракція має в теорії дозволити Каспруку проводити питання розвитку міста, а на практиці Бурбаку — вирішувати свої «родинні» «шкурняки», які зараз застопорилися і впираються у принципову позицію неформальної більшості імені Василя Продана.

Але навіть якщо перелічені вище сценарії будуть реалізовуватися — не факт, що «Народний фронт» отримає бажаний політичний результат і численне представництво в міській раді. Саме вони, а не «Рідне місто» стануть мішенню № 1 для всіх інших партій. З відносинами «Народного фронту» і «Рідного міста» зрозуміло: вони «кріпитимуть» один одного зі всіх можливих сил. Також у жорстку протидію проти команди Бурбака-Каспрука зайде пропрезидентський Блок Петра Порошенка, який буде принципово з усіх сил рубати «зрадників».

Згадає про своїх колишніх однопартійців і «Батьківщина», на горбу яких у велику політику зайшов «Фронт змін». І місцева «Самопоміч» не відставатиме (згадайте позицію «24 каналу» Андрія Садового, який системно рубає своїми сюжетами по лісовому бізнесу «фронтовиків»). І «Свобода», яка пам’ятає всі «підстави» на київському і місцевому рівні. І навіть лояльний сьогодні «Народний контроль» також буде вести свою боротьбу, бо вони перебувають на одному електоральному полі.Можливі дочасні вибори можуть перетворитися не на ренесанс «Народного фронту», а на його ізоляцію. Бажання контролювати все може призвести до втрати того, що вони вже мають. Максим Юрійович марить реваншем у міській раді і, як радянський полководець часів початку Другої Світової, може піти у своєму прагненні на багато жертв. І серед своїх — і серед чужих. У цьому вони дуже схожі на своїх протагоністів «регіоналів», яких ми всі сьогодні дружно ганимо. Але не праві і ті, хто заздалегідь поховав команду «Народного фронту». Їх електоральний реванш, при вдалому збігу обставин, може розпочатися саме з Чернівців.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Михайло Шморгун | «Медовий місяць» Володимира Середюка