Скандал з перешкоджанням роботи журналістам телеканалу «Чернівецький промінь» та побиттям активістів «Руху нових сил» у селі Репужинці Заставнівського району заново відкрив одну з центральних і ключових проблем нашого регіону та й країни в цілому. Україна (сподіваюсь, не назавжди) втратила Крим, частини Донецької і Луганської областей через те, що центральне керівництво віддавало на відкуп реальне управління цими територіями місцевим неофеодалам. Ці неофедали забезпечували існування корупційних тем, які збагачували всю владну вертикаль. Натомість київська влада закривала очі на потурання законів та свободи слова.

На цих територіях діяв закон сили, де виживав хитріший, сильніший і тихіший – на периферії виросло ціле покоління владників з логікою неофеодалів. Найяскравішим їх представником став Віктор Янукович. Він фактично зцементував цю форму співіснування людини і держави не лише для східних областей, але й для всієї країни. І сьогодні, «живучи по-новому», ми не відійшли від цієї системи. Подвійний закон – державний і сили – приводить до панування подвійної моралі та подвійного оподаткування для тих, хто в цих умовах бажає працювати чесно.

Помилиться той, хто захоче сказати, що таке явище як неофеодалізм не характерне для Буковини. Більшість буковинців зациклені на власне повсякденне життя-виживання і саме подвійна мораль та корупція захищають їх від усвідомлення власної колективної деградації. Хто з жителів Чернівців знає, що відбувається в Герці, Сокирянах, Путилі? Я вже не кажу про те, що більшість мешканців районних центрів не знають, що відбувається в сільських частинах власних районів. А там є своє життя, свої закони, свої «смотрящие». Чи Ви гадаєте, що Вітя Ревуцький у Репужинцях один такий унікальний і неповторний? Змушений розчарувати – таких «Віть» у нашій області десятки, якщо не сотні.Кожна з еліт, яка приходить до влади, має два варіанти дій. Вона або повинна боротися з неофеодальними князьками, або за деяку вигоду закривати очі на їхні безчинства і протизаконну діяльність. Як Ви розумієте – всі попередні еліти і теперішня в тому числі обирали другий, корупційний варіант, який включає в себе домовленості з місцевими баронами. Так ми отримуємо реальну модель існування у країні. Зі свого боку владна вертикаль тримає на зарплаті вчителів та лікарів, працівників сільрад або дрібне чиновництво, силовий блок. З іншого боку – місцеві феодали забезпечують існування нелегального бізнесу в підконтрольних районах та «відстьогують» частину свого прибутку в корупційну кормушку, з якої еліта купує виборців і «золотий квиток» у життя закордоном.

Всі, хто не бажають жити за подвійними законами, або виїжджають, або працюють на місцевих напівкримінальних «підприємців», які знають, що в їхній феод ніхто не заїде. Все відбувається в тиші: всі про це знають (або здогадуються), але говорити відкрито бояться. Поки Чернівці зайняті «політикою», Чернівецька область реально залишається одними великими Репужинцями зі своїми Ревуцькими—«Слонами»—Бурбаками. Журналісти, активісти і політики рідко їздять по далеким забутим селам, хоча саме там вирує реальне життя. Саме там концентрується найбільше, після війни, горе нашої країни.

Для місцевої політики важливими є виборці. Але що робити з громадянами, які десятки років жили в системі подвійної моралі? Ці люди не навчені жодної іншої моделі поведінки, окрім напівкримінальної. Вони будуть говорити на чорне біле і свято в це віритимуть. Ці громадяни – противники реформ, противники будь-яких змін. І їх більшість. Вони голосують за владу або за ту партію, на яку вкаже «смотрящий». Вибори на таких територіях – вотум довіри до феодала, тому результат завжди можна прогнозувати наперед.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Михайло Шморгун | Одні проти всіх. Чому «фронтовики» не змогли створити більшість?