Протести, якими в лютому-місяці трясло всю посполиту Буковину, виходять на нові стартові майданчики. Влада Чернівецької області, замість того щоб зробити реальні кроки по вирішенню гарячих питань, своєю космічною некомпетентністю лише поглиблює їх. Звичайно, що ніхто не очікував чудес від «гібридної команди Фищука-Куліша» чи обласної ради імені Івана Мунтяна. Насправді дивує лише відсутність у них притаманного політикам інстинкту самозбереження і короткочасної пам’яті про долю своїх попередників-«регіоналів». Життя показує, що «бандитська влада» – термін універсальний. Ним можуть охрестити і чинну місцеву правлячу еліту.

А може бути і гірше. «Однопроцентну владу» будуть зневажати і насміхатися над кожним з її кроків. Одна невирішена проблема тягне за собою іншу і «сніжний ком» подій створює справжню лавину, жертвою якої можуть стати основні місцеві політичні гравці, які ще зовсім недавно були великими панами. Крах існуючої місцевої еліти уже не за горами. Так само близька і Нова Надія. І це радує.

Тема № 1. Буковинські інкарнації «руки Москви»

Поки губернатор Олександр Фищук зайнявся заміною своїх заступників, не спить таємна «рука Москви». «Рука Москви» – це універсальна відповідь місцевої влади на всі протести, громадські невдоволення, які ініціюються буковинцями. Хоча виглядає все не так вже і гарно, як хотілося б Олександру Георгійовичу. Уява чиновника малює образ підступного і потужного ворога, який не дає чесним трудягам і господарникам проводити реформи Арсенія Яценюка. Хоча направду, просто влада «Народного фронту» в області іде на дно. Плавно і пафосно.

Аж ніяк не тягне на «руку Москви» мер Хотина Микола Головльов, який не знайшов підтримки в питанні повернення підпорядкованості районних служб з Кельменецького і Новоселицького у Хотинський район від депутата від «Народного фронту» Максима Бурбака і згаданого вже Олександра Фищука. Перед черговим (можливим) етапом перекриттям доріг Микола Головльов їде на зустріч з депутатами міждепутатського об’єднання «Буковина» у Верховній Раді України: Оксаною Продан, Сергієм Рудиком, Григорієм Тімішем, Іваном Рибаком. Народні депутати – вчергове пообіцяли допомогти громаді Хотина у їх боротьбі за фактичний статус міста. Але і обіцянки шановних народних депутатів іноді мають дуже невисоку ціну...

Про це, як ніхто інший, знає «раптово» відправлений на лікарняний ректор БДФЕУ Володимир Прядко. Попри обіцянки опозиційних і провладних нардепів Міністерство освіти і науки України своїм наказом офіційно реорганізувало Буковинський державний фінансово-економічний університет шляхом приєднання його до Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Відповідний наказ міністерства № 137 був підписаний заступником міністра Інною Совсун 19 лютого 2016 року. Згідно з наказом, має бути створена комісія з реорганізації БДФЕУ, до якої переходять повноваження щодо управління справами БДФЕУ. Перше засідання комісії відбулося без представників університету, які готують нову «студентську революцію». Центральна влада вирішила «продавити» реорганізацію, наплювавши на думку тих, кого ця реформа має стосуватися. «Рука Москви» перегруповується. Чи можливо просто хтось вчергове «натупив», прикриваючи свій шкурний інтерес реформами?Але і це ще не все. «Свобода» вирішила знову почати блокаду російських фур. Вона вже не така «ведмежа», а більше політично зорієнтована. За давньою майданівською традицією, активісти поставили намет для чергування на кордоні між Буковиною і Румунією на пункті «Порубне». Блокада російських фур триває. Тепер уже без підтримки Уряду і митників, але з прицілом на майбутні вибори.

В самих Чернівцях запалав конфлікт між забудовниками та інвесторами торгового комплексу «Гіпербуд». До приміщення увірвалися озброєні люди у камуфляжі. Правоохоронці пояснили, що проводять обшук з метою вилучити документи згідно з ухвалою суду. Підтримати інвесторів, яких не впускали до власних приміщень, прийшли депутати міської ради чи не всіх фракцій, громадські активісти та учасники АТО. Поліція була не з народом... Під гарячу руку потрапила і активістка Антоніна Бабюк, яка за день до того за руку (Москви?) водила Міхеіла Саакашвілі пити каву на вулиці Кобилянської. Цього разу «рука Москви» була вбрана у форму наших місцевих спецпризначенців. На лютневій сесії Чернівецької міської ради підприємці і депутати випустили пару на представника місцевої поліції. Але осад залишився.На фоні цього всього інформація про те, що активісти Цивільного корпусу «Азов» Чернівців подали офіційне звернення до місцевих провайдерів кабельного телебачення з метою домогтися припинення трансляції телеканалу «Інтер», виглядає буденно. І навіть дуже толерантно...

Тема № 2. Політичні жертви Фищука

Голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук запропонував своїм заступникам Володимиру Кулішу, Руслану Сенчуку та Віталію Усику написати заяви на звільнення. Дуже несподівано, як для свого образу зіц-голови Фунта. Рішення Олександра Фищука прискорило всі приховані кулуарні процеси боротьби за владу в регіоні. І цілком можливо, що такі його політичні реверанси призведуть до його ж відставки.

«Ми прийшли разом до думки, що я хочу оновити команду всіх заступників. І вони з цим погодилися, є дуже серйозні недопрацювання», – заявив очільник ОДА. Першим публічно на рішення Олександра Фищука відреагував його ж ставленик Руслан Сенчук: «Відставка трьох заступників голови Чернівецької ОДА є наслідком лютого, який був перенасичений емоційними подіями в області. Дискусії не було, пропозиція була занадто несподіваною і, визнаю чесно – неприємною». Феєричності ситуації додає те, що Руслана Сенчука за руку в ОДА привів сам поки що чинний губернатор.

Підлив у вогонь конфлікту свого масла і попередник Олександра Фищука Роман Ванзуряк. «Я бачу два варіанти виходу з ситуації. Перший – разом з заступниками з своєї посади має піти і голова ОДА. На позицію губернатора має бути призначена людина, яка не буде учасником протистояння команд прем’єра і Президента, а точніше «Народного фронту» і БПП. Другий варіант – технократ зі столиці чи іншого регіону, який не має жодних шкурних інтересів у Чернівецькій області і буде займатися поточною роботою в ОДА, а не політикою (як це колись, нетривалий час, робив мій заступник, киянин Роман Марчук)».

Такого повороту команда «Народного фронту» не очікувала. У пастку, яку готували для Володимира Куліша, потрапили вони самі. Проти відставки заступників також різко висловився і нардеп Іван Рибак, який включився у це питання на стороні Володимира Куліша, зважаючи на те, що у повітрі запахло виборами і ключовим гравцям потрібний контроль за адміністративним полем.

Що це означає для буковинців? Починається заключний етап боротьби за владу і керування адміністративним ресурсом у регіоні. Її учасники – команда Куліша, команда Фищука. У разі їх політичного клінчу – на сцені може з’явитися третя сила. Особливо слабко виглядає позиція команди «Народного фронту». Вони повністю відповідають за ситуацію в області. Наразі Буковину трясе від народного невдоволення, люди виходять на протести, ситуація швидко погіршується. Замість вирішення цих проблем губернатор додає ще одну, яка підвішує і так нестабільний баланс сил в управлінні Чернівецькою областю. Баланс сил буде відновлений дуже швидко, але щоб це відбулось, повинні бути політичні жертви. І вони будуть.

Тема № 3. Ратуша напередодні нової більшості

Мер Олексій Каспрук переніс питання про затвердження складу виконавчого комітету на березень. Офіційна версія – він не зміг провести консультації з потенційними кандидатами. Хоче заново зустрітися і з кандидатами, і з фракціями. Ближче ж до істини версія неофіційна. Згідно неї – Олексій Каспрук шукає формат роботи з радою, щоб вирішити питання лояльної до себе кандидатури секретаря, членів виконкому, заступників. Поки не зрозумілий формат більшості – кадрові питання зависнуть на невизначений час.

Між тим ініціатива створення нової більшості виходить від його опонентів. І їм несподівано дуже пощастило. На порядок денний підходить дуже болюча тема – здорожчання проїзду у громадському транспорті Чернівців. Каспрук не має вибору – він за здорожчання, за непопулярні кроки. Питання тарифів може підштовхнути до створення «популістської» антимерської більшості. Аргументи мера можуть потонути в популізмі і політичних іграх. У першу чергу зростання вартості проїзду стосуватиметься тролейбусів, бо тарифи давно не переглядалися, а за цей час зросла вартість електроенергії.Опонент мера, депутат від фракції «Рідне місто» Володимир Бешлей повідомив, що має інформацію про те, що тролейбусне управління готує розрахунки на проїзд на рівні трьох гривень, а перевізники маршруток – 5 гривень. А це вже можлива причина для невдоволення чернівчан. Підлили масла у вогонь і депутати фракції БПП «Солідарність» у Чернівецькій міській раді, які закликають відмовитися від перегляду тарифів на пасажирські перевезення. Депутати вважають можливе підвищення ціни на вартість проїзду передчасним і немотивованим. Це вже створює політичну проблему, бо «Солідарність» і «Народний контроль» є (були?) тими силами, які краще інших чули позицію Олексія Каспрука, і це відображалось на їхніх голосуваннях. Тепер цілком можливий розкол між мером і «Солідарністю». Від вирішення питання тарифів фактично залежить доля конфігурації майбутньої більшості і вирішення всіх інших поточних кадрових питань у місті.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Руслана Козлова

________________________________________

Читати більше:

Дайджест | Маленька переможна війна, інтрига Саакашвілі і поразка Бурбака