Оголошена мета призначення нового прокурора Чернівецької області та заяви мера Чернівців про перевибори влади міста – явища одного порядку: вони покликані стати «димовими завісами» для справжніх процесів перерозподілу влади та грошей у краї. Мем «чернівецька мафія», який донедавна вживали тільки експресивні місцеві блогери, з минулого тижня є практично офіційним визначенням системи влади, збудованої на Буковині за останні три роки. Саме боротьбу з цією системою кум Президента, а за сумісництвом генпрокурор Юрій Луценко, назвав головною метою діяльності новопризначеного прокурора Чернівецької області Олега Соболя.

«Корупція існує, контрабанда існує у всіх прикордонних областях. Але такої монополізованої, відвертої і нахабної діяльності двох угрупувань, які у своїх розмовах хизуються недоторканністю, немає ні в Одеській, ні в Харківській, ні в якійсь іншій прикордонній області. І далі це терпіти я не збираюся... Далі робити вигляд, що в Києві не бачать відвертості монополізованої бандитської системи, я б не радив. І буду говорити прямо: ці два угрупування «Слонів», «Кушнірів» і мілкіші угрупування – мають просто зрозуміти, що часи безкарності пройшли. Або роззброєння, або протистояння з цілою вагою держави», – заявив Луценко на представленні нового облпрокурора.Юрій Віталійович, як досвідчений інтриган, публічно назвав «позивні» лише «капорежиме», щоб остаточно не псувати «донові» смак паски і ковбаски в батьківському маєтку. Тому в публічну (при цьому заочну) дискусію з генпрокурором наразі вступив навіть не «консільєрі», а його молодший брат, на якого нині записана фракція молодших політичних партнерів Президента. Звісно, важко назвати дискусією набір претензій до Луценка та низки нардепів з БПП в стилі «сам дурень», але у Чернівцях за останні кілька років вже звикли до стилю вантажників Калинівського ринку, у якому працюють спічрайтери Максима Бурбака та Олексія Каспрука.

Власне, лідер фракції «Народного фронту» якраз хизувався недоторканністю – причому не лише своєю, а й своїх поплічників. Мовляв, «хотів би почути про судові вироки після масових обшуків в працівників лісової галузі області минулого серпня і в мого помічника Олега Кілару, та про вартість повернутих державі матеріальних активів!» Обмовка суто за Фройдом, тому що за всіма гучними заявами як Бурбака, так і Луценка стоїть виключно боротьба за ці самі «матеріальні активи», тоді як органи (як влади, так і правоохоронні) є лише інструментами у цьому процесі, а гучні заяви – своєрідною «димовою завісою».

Нагадаю, що саме генпрокурор вважає головним досягненням Олега Соболя на попередній посаді: «На Рівненщині нині врегульована ситуація з видобутком бурштину». Перекладаю з бюрократичного новоязу людською мовою: Адміністрація Президента отримала значний відсоток грошових потоків від нелегального видобутку, а головне – експорту цього дорогоцінного матеріалу. Хто не хотів ділитися – поплатився посадою, а окремі «шістки» – навіть свободою. Зрозуміло, Рівненська область – не Чернівецька, потужного політичного даху не має (тому й про «рівненську мафію» ніхто не говорить), і кордон там лише з Білоруссю, та й обсяги контрабанди, порівнюючи з Буковиною, копійчані. Тому на новому місці пану Соболю доведеться, як сказала б Аліса, «бігти у два рази швидше», – зате й очікуваний приз буде куди жирнішим. Тим більше, що боротьба з контрабандою лісу – це теж «димова завіса», адже насправді йдеться про контроль над зовсім іншим трафіком.

Соболь, звісно ж, ніякий не песець, тому навряд чи буковинцям слід очікувати гучних арештів чи відставок. Адже перерозподіл грошових потоків від контрабанди зовсім не потребує зміни її механізму, ба навіть заміни дійових осіб – адже ті працюють ефективно. Та й людей, які за дорученням «чернівецької мафії» формально керують областю та містом, теж навряд мінятимуть. З одного боку – просто нема на кого, з іншого – Президентові просто вигідно, щоб його головний конкурент (а саме так сприймають Арсенія Яценюка західні «зовнішні керуючі») асоціювався з персонажами на кшталт Фищука і Каспрука.

У штабі «Народного фронту» це прекрасно розуміють, тому й розігрують комедію із «достроковими виборами» міськради та мера Чернівців. З юридичної точки зору «клопотання» Каспрука, нібито надіслане ним до Верховної Ради, є черговою «фількіною грамотою». Адже відповідно до статті 28 закону «Про місцеве самоврядування» повноваження ради можуть бути достроково припинені лише у трьох випадках: коли вона прийняла рішення з порушенням Конституції України, законів, прав і свобод громадян (ігноруючи при цьому вимоги компетентних органів про приведення цих рішень у відповідність із законом), якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у строки, встановлені цим законом, або рада не вирішує питань, віднесених до її відання, а також за рішенням місцевого референдуму.

Оскільки заклики до проведення місцевих референдумів в сучасній Україні прирівнюються до сепаратизму (незважаючи на те, що стаття 38 Конституції України гарантує громадянам право брати участь у всеукраїнському та місцевих референдумах), зіц-меру Чернівців залишається тільки один шлях – доводити у суді наявність перших двох підстав. Без відповідних рішень суду пакет документів щодо дострокових виборів не приймуть навіть у профільному комітеті Верховної Ради, і його член Микола Федорук прикладе до цього максимум зусиль. Ну справді – які можуть бути вибори, коли рейтинг «Народного фронту» стрімко наближається до нуля?

Запитаєте, для чого команда Яценюка–Бурбака запускає в інформаційний простір «качку» стосовно близьких перевиборів у місті? Абсолютно з тією ж метою, що й політтехнологи Порошенка намагаються переконати політикум у нібито проведенні восени цього року дострокових парламентських, а то й президентських виборів. Насправді і перше, і друге – лише «димові завіси», покликані перевести зростаюче незадоволення владою у «мирне русло». Найактивнішим верствам суспільства навіюють думку про те, що протестувати непотрібно, адже ось-ось з’явиться можливість шляхом голосування змінити ненависних «персонажів з телевізора», які за три з гаком роки так і не змогли «перемогти холодильник».

Зрозуміло, що подібна тактика, навіть з додатковими «димовухами» на кшталт «боротьби з корупцією/контрабандою» рано чи пізно може дати збій. І тоді режиму Порошенка–Яценюка залишиться одне з двох: запровадити військовий стан, за якого жодні протести в принципі неможливі, або «здиміти» з країни слідом за своїми офшорними капіталами. На жаль, в обидвох варіантах Україна залишиться схожою на згарище...

Олег Хавич — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Дивитись більше:

________________________________________

Читати більше:

Олег Хавич | Як Арсеній Яценюк знищив «чернівецький клан» і чому це добре для Чернівців