Ситуація на ринку громадських перевезень у Чернівцях перестала визначатися законами економіки. Схоже, що ця сфера стала черговим інструментом у протистоянні міського голови з депутатами. Протистоянням, від якого вже втомилися городяни. Дедалі більше конфронтація нагадує розтягування гуми: рано чи пізно вона таки порветься, але при цьому добряче вдарить по лобах і одних, і других. Найгірше, що цією гумою є мешканці міста, які мимоволі стають інструментом у боротьбі за владу.

Криза у стосунках із приватними перевізниками стає дедалі алогічнішою. Міський голова Олексій Каспрук спробував обернути гостре питання підвищення вартості проїзду на свою користь у боротьбі за кредит від ЄБРР. Позиція мера, в цілому, зрозуміла: спровокувати перевізників до бойкоту й перекласти відповідальність на депутатський склад. Адже саме депутати ініціювали заборону на підвищення вартості проїзду в Чернівцях до квітня, цим самим довівши перевізників до точки кипіння. На тлі критики перевізників та депутатів міський голова робить спробу постати як «караюча десниця» й вказати місце підприємцям, які обслуговують маршрути громадського транспорту, а заразом і депутатам.

Така модель поведінки добре сприймається пересічними громадянами, які не надто слідкують за всіма перипетіями у місцевих владних колах. Критична й категорична позиція Каспрука стосовно проблеми з громадським транспортом має на меті, окрім зміни сприйняття мера як лобіста інтересів перевізників (адже саме Каспрук не так давно відстоював ідею підвищення вартості проїзду), ще й підвести громаду до думки про те, що альтернативи валютному кредиту від ЄБРР місто не має. Звинувачення депутатів у змові з перевізниками, попри їх алогічність, ватро розглядати як щабель у зміні дискурсу.

Інша сторона конфлікту – депутати з антимерської коаліції – закидають змову з перевізниками саме міському голові. За словами Василя Максимюка, Олексій Павлович таємно зустрічався з представниками перевізників напередодні своєї різкої заяви про розірвання договорів. Риторика депутатів зводиться до основної тези, за якою Олексій Каспрук відповідальний за транспортний колапс як його творець.

Категоричність міського голови та його намагання через конфлікт розв’язати проблему не знаходить підтримки навіть у профільного заступника – Володимира Середюка. Заява щодо ситуації у сфері громадських перевезень підтверджує, що посадовець за спиною мера почав самостійну політичну гру. Питання у тому – суб’єктом чи об’єктом у грі є сам Середюк? Наразі його позиціонування «заскладне» для Чернівців. Посадовець обирає надто академічний стиль викладу своїх думок, а це ускладнює сприйняття для пересічного чернівчанина. Цим користуються лояльні до міського голови ЗМІ, що вже розпочали кампанію з критики Середюка.

Втім, проблема, висвітлена заступником міського голови, сама по собі нікуди не зникне. Передумов для докорінної зміни ситуації у галузі громадських перевезень у Чернівцях нема. Чи захочуть зайти на такий непевний ринок нові підприємства? Найближчим часом міська рада у будь-якому разі змушена буде мати справу зі вже наявними перевізниками. Питання лише у тому, хто і про що з ними домовиться. За такого нагнітання ситуації, катастрофічного курсування транспорту, чернівчани вимушено сприймуть навіть здорожчання проїзду до 5 гривень, аби лише було на чому їхати.

Очікувано, що депутатський корпус зробить ще одну спробу накласти заборону на підвищення вартості проїзду, за своєю суттю – популістичну. Але така заборона буде розглядатися як інструмент у боротьбі з міським головою. Виходом із ситуації може бути запропонована депутатом Володимиром Бешлеєм компенсація з міського бюджету втрат перевізникам – ідея, знову ж таки, популістична й тимчасова, яка проблеми не вирішить. Для депутатів цей розвиток подій допустимий, адже принесе «електоральні дивіденди». З тих же мотивів питання компенсації може бути заблоковане ревнивим міським головою.

Іншим розвитком подій може стати домовленість між мером та перевізниками щодо «продавлювання» питання підвищення вартості проїзду. У такому випадку варто очікувати продовження транспортного колапсу та розгортання нової хвилі інформаційної війни з обґрунтуванням необхідності здорожчання. Антимерській коаліції варто буде просто спостерігати, як міський голова переконуватиме озлоблених городян у тому, що за проїзд у напіваварійному транспорті їм варто платити більше.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Володимир Звенигородський | Іванічек або Ковалюк? Тролейбусний пат Каспрука