Новий рік не приніс до чернівецької політики нічого нового. Перша у 2017 році сесія міськради відбулася у звичному режимі: багато балаканини, популізму та мінімум ефекту для міста. Втім, не обійшлося й без кількох нюансів, які можуть у подальшому мати вплив на розвиток подій у Чернівцях.

Cherchez la femme*

Інтригу в міжсвяткове політичне життя Чернівців внесла політсила, яка вже тривалий час нічим вагомим про себе не нагадувала. У політичних та довколаполітичних колах міста жваво вдалися до обговорення ймовірного складання повноважень керівниці фракції Блоку Петра Порошенка «Солідарність» у Чернівецькій міській раді Наталії Якимчук.

Такий вчинок виглядав би досить логічно, а тому припущення має високу ступінь ймовірності. Наталія Яківна – не надто активна у сесійній залі, вона найбільше з-поміж інших депутатів міськради пропустила пленарних засідань через викладацьку роботу в столиці. Судячи з усього, місцева владна вовтузня не надто цікава дружині прокурора області, а сам її захід у політику став більше позицією, за якої Якимчук відігравала роль такої, яку ведуть інші.

Сама ж Наталія Якимчук не спростувала й не підтвердила чутки про складання з себе депутатських повноважень. Для БПП «Солідарність» у Чернівецькій області така поведінка чільних партійних діячів уже стала симптоматичною. Свого часу екс-заступник голови облдержадміністрації Володимир Куліш так само не коментував чуток про свою відставку, а по тому, як полишив владне крісло – пішов по-англійськи, нікому нічого не пояснивши. Схоже, така поведінка стала типовою для пропрезидентської сили. Чернівецьке посполитство, швидше за все, довідається про складання повноважень Якимчук за фактом, без пояснень.

Але сам факт відставки керівниці пропрезидентської фракції у міськраді може свідчити про необхідність для цієї політсили переходу до провадження політики, яка матиме суттєвіший вплив на події в обласному центрі. Ймовірно, що ті сигнали, які отримали представники пропрезидентської сили, пов’язані з невдалою участю команди Арсенія Яценюка у виборах до об’єднаних територіальних громад в області та неспроможністю владнати конфлікт інтересів у Чернівцях, спонукали «порошенківців» переглянути «розподіл території».Так звана «вотчина Яценюка» – Буковина – вислизає у нього з-поміж пальців, а результат, який може отримати політсила екс-прем’єра на чергових або й позачергових виборах до Верховної Ради, наразі коливається у межах статистичної похибки й має слабку динаміку росту. З огляду на зазначене, пропрезидентська сила, ймовірно, готується до «кидка» «фронтовиків». Тим більше, що з досвіду «співпраці» із «сильною командою для складних часів» симпатиків чи то Яценюка, чи Бурбака на їхній малій батьківщині стає все менше.

Можна припустити, що до відкритої війни між пропрезидентською «Солідарністю» та «Народним фронтом» ближчим часом не дійде, принаймні, поки що не помітно передумов відкритої конфронтації. Однак, процеси, що запустилися після новорічних свят у Чернівцях, дозволяють говорити про підготовку до відігравання активнішої ролі представників Блоку Петра Порошенка в обласному центрі. А це, в свою чергу, вимагає вихід на перші позиції більш активних, ніж Якимчук, гравців.

Секретаріада. Версія 2.0

Постноворічна сесія міськради запустила чергову серію секретаріади. Судячи з активності представника фракції БПП «Солідарність» Василя Максимюка, у кріслі, поруч із міським головою, він бачить саме себе. Зазначимо, що шанси у Василя Сидоровича непогані. Для цього він має достатню підтримку серед депутатського корпусу, а для того, аби позбутися шлейфу політика в орбіті Василя Продана, Максимюку необхідно було зобразити конфронтацію з «Рідним містом» та особисто з Проданом. Це і було зроблено. Аналізуючи контент місцевих ЗМІ – ситуація була висвітлена у необхідному руслі, що збільшує ймовірність нашого припущення.

Можливо, формуючи необхідний йому імідж, Максимюк провокуватиме ще кілька конфліктів із представниками «Рідного міста». Це дозволить йому легше знайти спільну мову із міським головою Олексієм Каспруком та його оточенням. Але існує висока ймовірність того, що Василя Максимюка не задовольнить функція виключно технічного працівника поруч із мером. Це не входить і у сферу інтересів антимерської коаліції.

Маючи підходи до всіх фракцій у міськраді, Василь Сидорович спробує стати таким собі містком між Каспруком та депутатами, з тим, аби частково обмежити міського голову у прийнятті рішень та самому відігравати вагому роль у житті Чернівців. Можна припустити, що цей процес синхронізується із процесом переходу контролю над Буковиною від «Народного фронту» до «Солідарності».

Тролейбус далі не їде, звільніть салон!

Зловживання популістичними заявами, що стосуються питань комунального господарства, можуть спричинити у Чернівцях колапс у багатьох сферах. Після того, як обласний центр втратить комунальний транспорт або систему водопостачання, вже буде неважливо, хто які дивіденди здобув, просуваючи виключно популістичні тези. Цю істину варто було би збагнути і міському голові, і депутатам.Минула сесія засвідчила, що наразі для критичної кількості осіб, від яких залежить доля міста, популізм є основним методом у політичній боротьбі. Чергове підняття проблеми вартості проїзду в громадському транспорті так і не знайшло свого логічного розв’язання. Окремі депутати, граючи на болючій темі для зубожілого населення Чернівців, намагаються збільшити свою впізнаванність, а міська влада й перевізники зайняли вперту позицію – спершу підвищення, а потім говоритимемо про якість перевезень. І та, і та позиції ведуть до конфлікту й не сприяють розв’язанню проблеми.

Відсутність чітко означеної стратегії розвитку міста, зокрема і громадського транспорту, уможливлює численні спекуляції довкола цих питань й не дозволяє вийти з перманентного конфлікту. Така дезорієнтація яскраво помітна, аналізуючи поведінку представників фракції «Народного контролю». Спершу депутати критикують закупівлю бувших у використанні тролейбусів, потім не підтримують рішення про закупівлю нового транспорту в кредит, а згодом – не підтримують і мораторій на підвищення вартості проїзду в громадському транспорті. Складається враження, що депутати приймають свої рішення спорадично, орієнтуючись на різні чинники і лише в останню чергу – на інтереси міста. Ймовірно, що така ж ситуація і в інших фракціях, але лише «Народний контроль» зробив спробу пояснити логіку своїх голосувань.

Можемо стверджувати, що поки комунальні проблеми не перестануть розглядатися крізь призму політичного протистояння, ситуація у Чернівцях з місця не зрушить. Наразі не спостерігається передумов виходу з кризи, яка склалася у владній верхівці міста: ні міський голова, ні антимерська коаліція не підуть на поступки заради інтересів чернівчан. Ситуацію могло б врятувати повне перезавантаження міськради, однак на даний момент такий сценарій малоймовірний, а у разі реалізації суттєво не змінить розстановку сил.

* Cherchez la femme — з французької: «Шукайте жінку»

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Картина року | Буковина—2016: сон Фищука в царстві Мунтяна