«...Пусть левая рука твоя не знает, что делает правая...»

(Мф. VI:3)

«Люті друзі», «любі вороги»

Попри публічний антагонізм, який, як і багато речей у політиці, є лише її фасадною частиною, партійні проекти «Опозиційний блок» і «Народний фронт», створені під парламентські вибори 2014 р., пов’язує багато спільного. Як мінімум, один спонсор – Рінат Ахметов, який віддавна фінансує політичну кар’єру чернівчанина Арсенія Яценюка і є одним із гаманців «Опозиційного блоку». Не дивлячись на регулярні критичні випади керівника фракції «Народного фронту» Максима Бурбака на адресу Дмитра Фірташа і його близького друга Михайла Папієва, за кадром обидві парламентські групи пов’язують практичні інтереси.

Саме Максим Бурбак 24 січня 2014 р., без перебільшень, урятував від розправи тодішнього голову Чернівецької обласної державної адміністрації Михайла Папієва та вивів його із заблокованого Будинку із левами – подалі від очей та агресивного натовпу «евромайданівців». Обидвом фігурантам ще було невідомо, чим завершиться революція, тому обидва вирішили прагматично – перестрахуватись. Бурбак – за своє майно, Папієв – за здоров’я і впливову посаду голови ОДА.Неофіційні зв’язки владної Партії регіонів та опозиційної «Батьківщини», до якої тоді належали і Арсеній Яценюк, і весь чернівецький кістяк майбутнього «Народного фронту», ніколи не були таємницею для посвячених. В ефірі «Без емоцій» 31 серпня колишній голова Сторожинецької районної ради Петро Брижак підтвердив факт переговорів, що мали місце між губернатором Михайлом Папієвим та керівником обласного осередку «Батьківщини» Іваном Мунтяном щодо працевлаштування в органах «злочинної влади» очільниці сторожинецької партійної організації Катерини Гуцуляк. Іншими словами: коли Юлія Тимошенко «сиділа», її «Батьківщина» домовлялась про посади на місцях.

Партія регіонів уміла розмовляти і з «помаранчевою» «Нашою Україною»: після відставки мера Миколи Федорука 31 березня 2011 р. її фракція в Чернівецькій міській раді (Володимир Бешлей, Дмитро Сірман, Валерій Чинуш, Василь Максимюк, Степан Ленігевич) у повному складі увійшла до провладної більшості. Колишні «нашоукраїнці» Борис Баглей, Володимир Куліш, той самий Петро Брижак за співпрацю з «регіоналами» отримали високі посади в органах місцевої влади.

Після Евромайдану 2014 р. влада та опозиція на Буковині помінялись місцями – і в офіційній, і в неофіційній площині. Вагу найсолідніших портфелів у державі зміг оцінити найгучніший опозиціонер Максим Бурбак – а разом з портфелями і найсолідніші «потоки». 12 березня 2015 р. колишній депутат Чернівецької обласної ради від «Батьківщини» Віктор Довганич в ефірі «Чернівецького променя» публічно підтвердив, що «Юра Кушнір зараз під «Слоном»» (приватним підприємцем Олександром Єремейчуком). Що слід читати: контрабандні потоки з-під колишньої Партії регіонів після Революції гідності перетекли під «Народний фронт».Колишній «регіонал» Юрій Кушнір перепідпорядкувався підставній фігурі Максима Бурбака «Слону», який, за словами Віктора Довганича, «кришує» сигаретний бізнес і контрабанду в Чернівецькій обл. Хоча позиви до взаємовигідної співпраці з Партією регіонів у «Батьківщині» (згодом – «Народному фронті») звучали давно. Жирну риску підвів епізод 7 лютого 2014 р., коли, після не перших смертей на Майдані, кулуарним рішенням було розбарикадовано будівлю обласної ради та в її структурі легалізовано «Народну раду», за вплив на яку вже вели внутрішньопартійну боротьбу Максим Бурбак та Іван Мунтян.

Фірташ і його друг

Максим Юрійович здавна побоювався і таємно захоплювався управлінськими та інтриганськими талантами Михайла Папієва – і, зайнявши його місце, вирішив не випускати биту карту з рук. Можемо лише здогадуватись, чого коштувало колишньому губернатору «замороження» кримінальної справи по «чорній бухгалтерії» Партії регіонів під час парламентських виборів 2012 р. на 204 (бессарабському) окрузі, де вже у 2014 р. перемагає Максим Бурбак. За свідченням політолога Михайла Шморгуна, який «злив» компромат на Михайла Папієва, слідчі Управління Міністерства внутрішніх справ у Чернівецькій обл., що відійшло до сфери впливу «Народного фронту», свідомо «спустили» справу «на гальмах».

Адже після краху Партії регіонів і відставки Михайла Папієва в Максима Бурбака в Чернівцях залишився важливіший ворог – лідер (на той час неформальної) групи «Рідне місто» Василь Продан. Політичні взаємини останнього з колишнім головою Чернівецької ОДА та обласним і міським осередками Партії регіонів протягом усього періоду секретарства Віталія Михайлішина були далеко не безхмарними – а навесні 2013 р. вилились у відкритий конфлікт та усунення з посад у міській раді т.зв. «первинних» «регіоналів» Ярослава Кушнірика, Володимира Ніконова та Ігоря Урсуляна (у 2014 р. разом із «регіоналами» Ігорем Незборецьким та Олександром Паскарем усі вони спливуть на керівних посадах в адміністрації Олексія Каспрука).Натомість стосунки Михайла Папієва і Максима Бурбака, попри взаємну критику у ЗМІ, після Евромайдану явно пішли на покращення. 16 лютого 2016 р. саме фракція «Опозиційного блоку», вдавано саботуючи голосування, утримала від відставки Уряд Арсенія Яценюка. На словах критикуючи, Михайло Миколайович і Максим Юрійович не раз підкладали одне одному плече. Показово, що в резонансному інтерв’ю виданню «Цензор» 16 липня 2015 р. Михайло Папієв так і не наважився назвати прізвище «народного депутата від «Народного фронту»», відповідального за контрабандні схеми на кордоні.

Після місцевих виборів 2015 р. Максим Бурбак практично не коментує проходження «Опозиційного блоку» в Чернівецьку обласну раду – зате у світлі конфлікту із «Солідарністю» активно і наполегливо розкручує тему співпраці Василя Продана і Володимира Куліша, яка нібито привела до здачі позицій спільного списку «Народного фронту» і БПП на користь «фірташівського» проекту «Рідного міста». Достатньо зауважити, що «Рідне місто» до обласної ради не балотувалось – але для викривлення інформаційної повістки повторення тези виявилось достатньо.

Після Евромайдану Максим Бурбак систематично розкручує фігуру Дмитра Фірташа, який на Буковині не має жодних бізнес-інтересів і, крім дружби з Михайлом Папієвим, що курує мініатюрну (у складі 4 депутатів) фракцію «Опозиційного блоку» в обласній раді, не володіє в регіоні ані політичними, ані економічними активами. Зрештою, інтерес Дмитра Фірташа до Буковини і при Партії регіонів був радше символічний – газового олігарха Чернівецька обл. цікавила не більше, ніж ностальгійна сторінка в біографії.Фінансові вигоди, які Дмитро Фірташ міг отримати за рахунок другої нитки міського газогону чи поступового викупу «Чернівцігазу» (очолюваного однопартійцем та другом дитинства Максима Бурбака Віктором Гордою), в порівнянні з витратами живими грошима виглядають сумнівно. Не так місцеві цікавили олігарха – як олігарх цікавив місцевих, котрі щедро «доїли» його мільйони, використовуючи допомогу для власного політичного просування.

Після подій 2014 р. одіозний підприємець, пов’язаний з Віктором Януковичем і сірими схемами торгівлі з російським «Газпромом», перетворився на зручну грушу для биття. З обранням Петра Порошенка Президентом (до якого, за іронією долі, доклався сам Дмитро Фірташ), активи компаній синьківського олігарха починають ділити тріумфатори Майдану. З особливим натхненням на імені Дмитра Васильовича четвертий рік поспіль топчеться керівник парламентської фракції «Народного фронту» Максим Бурбак, приплітаючи «руку олігарха» і до «ведмежої блокади» українсько-румунського кордону в лютому 2016 р., і до голосувань місцевих депутатів, і до діяльності цілої фракції в Чернівецькій міській раді.

До кого «Опозиційний» блок?

Невтішна ситуація в Ратуші змусила Максима Бурбака в котрий раз спрямувати погляд у бік «Опозиційного блоку». 4 травня в ефірі програми «Пряма відповідь» на телеканалі «Чернівці» Максим Юрійович заявив, що перевибори міської ради будуть вигідні «Опоблоку». Про існування партійного осередку нагадав не лише найбільший вінок, покладений депутатами до пам’ятника радянському «воїну-визволителю», але й особистий візит Михайла Папієва до Чернівців на День перемоги. Приємні «бонуси» – побиття «проросійського» політолога Олега Хавича 20 березня та інцидент між Русланом Туликом і депутатом обласної ради Ольгою Кобевко 10 травня – оживили увагу до напівміфічної опозиційної сили та підготували суспільну думку до «реваншу «регіоналів»».Хвилю оперативно підхопив міський голова Олексій Каспрук – саме тема «злочинного клану Фірташа», як і в травні 2014-го та жовтні 2015 рр., стане основною інформаційною заготовкою до можливих перевиборів. Говорити про недопрацювання «злочинної влади» Олексієві Павловичу не хочеться – продовжуючи традицію Миколи Азарова, вину за невдачі значно легше перекласти на «злочинну опозицію». Не чернівецький прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, керівник найбільшої парламентської фракції Максим Бурбак, «фронтовий» губернатор Олександр Фищук та «фронтовий» мер Олексій Каспрук, які четвертий рік контролюють владу на Буковині – відповідатимуть за провали на місцях.

Щоби відвернути увагу суспільства від корупції, неефективної роботи комунальних підприємств, сірих оборудок із нерухомістю та землею, стихійної вирубки лісу, контрабанди на кордоні – Максим Бурбак закидає тему «відйому награбованого». Для початку – другої нитки газогону Чернівцям (замовчуючи той факт, що за його передачу на баланс Фірташевого «Чернівцігазу» 8 грудня 2011 р. голосувала міська фракція «Фронту змін»).

Проте «Опозиційний блок» колишньому боксерові Максиму Бурбаку вигідний не лише як м’яка груша для биття, на яку можна списувати і персональні невдачі Олексія Каспрука, і злочини нового режиму. Депутат поспішає, адже перед вірогідним розпадом «Народного фронту» в наступному парламентському циклі для нього критично важливо завести окрему промерську фракцію в Ратушу. Лобіюючи тему перевиборів міської ради, Максим Юрійович не приховує, що розраховує на голоси «Опозиційного блоку» в парламенті. Себто його неформального лідера Михайла Папієва (себто його неформального спонсора Дмитра Фірташа), чиїми руками головний «фронтовик» збирається «ізолювати» в міській раді іншу – «запроданівську» – «фірташівську зграю» «Рідного міста».Максим Бурбак невипадково педалює участь «Опозиційного блоку» в дострокових виборах Чернівецької міської ради. Електорат «Опоблоку» і «Рідного міста» – переважно старші чернівчани, що незадоволені реформами і клюють на соціальний популізм – перетинається. З іміджевих причин спільний похід обидвох партій неможливий, а неучасть «Опозиційного блоку» в кампанії виключена, що залишає лише один сценарій: взаємопоборювання на виборах. Навіть незначний відсоток, який у стані набрати кандидати від «Опоблоку» – це голоси, які за іншого розкладу могли конвертуватись в 1–2 мандати для «Рідного міста».

У разі гіпотетичного, хоча і малоймовірного проходження «Опозиційного блоку» в міську раду, «Народний фронт» узагалі зриває політичний джек-пот. Адже будь-яка синхронність голосувань «Рідного міста» та «Опоблоку» дискредитуватиме Василя Продана, якому під пильними об’єктивами ТВА буде проблематично сколотити нову коаліцію, якщо до неї – навіть дистанційно – долучаться колишні «регіонали». Без участі ж останніх Василю Продану критично не вистачатиме голосів (для висування секретарем нині не вистачає одного*).

Ці голоси під перехресною критикою активістів та ЗМІ спробує відібрати Максим Бурбак, підводячи майбутню антимерську більшість під тавро «профірташівських реваншистів». Для лідера «Народного фронту» ця риторика не нова: у співпраці з Сергієм Льовочкіним, Дмитром Фірташем і Володимиром Путіним Максим Юрійович час від часу звинувачує і Юлію Володимирівну з «Батьківщиною», і «Солідарність», і «Самопоміч», і «Свободу», і «Народний контроль». При чому «реванш» колишніх «регіоналів» у міській раді з більшим чи меншим успіхом режисуватиме сам Максим Бурбак, який кровно зацікавлений у поверненні «Опозиційного блоку» на політичну арену.

* На момент публікації статті, під час прес-конференції 6 вересня Василь Продан заявив, що необхідна кількість голосів для його висування секретарем Чернівецької міської ради зібрана.

Святослав Вишинський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Сергія Зарайського

________________________________________

Дивитись більше:

________________________________________

Читати більше:

Святослав Вишинський | Хто виграє перевибори? Розклад нових сил