Критичний політичний момент для Чернівецької міської ради, скоріше за все, минув. Конструкція позачергових виборів на кінець жовтня чи листопад героїчним кавалерійським наскоком, за яку так браво ратував нардеп Максим Бурбак, не склалась. На порядку денному Верховної Ради зависли «реформи» — і незаконні «шкурні» рішення чернівецьких політиків у пакеті з ними виглядатимуть як мінімум непереконливо.

Чим далі затягується цей процес у Києві, тим вільніше і спокійніше почуваються ключові місцеві гравці. Але, як грім серед ясного неба, в такій достатньо спокійній ситуації почав реалізовуватися сценарій, у результаті якого в Чернівцях буде офіційно проголошено «двоєцарствіє», коли поряд із мером Олексієм Павловичем Каспруком усядеться «недоізольований» секретар міської ради Василь Сафронович Продан.

Насправді, це не краще рішення для Продана. Зі стратегічної точки зору Василю Сафроновичу ставати секретарем саме зараз — протягом наступних місяців — не варто. По-перше, ламається вигідна для «Рідного міста» стратегічна лінія, коли в публічному полі оборонятися приходилося лише Каспруку, котрий відповідав за промахи міської бюрократії, виконкому, який він особисто очолює — і міської ради, яка погрязла в конфліктних ситуаціях, клоунаді та популізмі.

В цьому тренді присутність неформальної фігури, яка «вирішувала питання» (а саме цю роль чітко зайняв Продан), є набагато важливіша, ніж бюрократична роль секретаря міської ради. Ламаючи цей тренд, Василь Продан бере на себе частину відповідальності за промахи команди Олексія Каспрука. Окрім того включається механізм «гри з нульовою сумою»: позиція секретаря стає надважливою лише в разі позбавлення мера його повноважень... І це розуміють усі, в першу чергу Олексій Павлович.

По-друге — позиція секретаря міської ради може привести до політичних непорозумінь усередині самої організації «Рідне місто». Якщо раніше однозначним «першим номером» у команді був Віталій Михайлішин, то тепер, зважаючи на численні поразки, роль Віталія Михайловича може змінитись на користь Василя Сафроновича. Позиція секретаря — трамплін як для боротьби за позицію міського голови, так і для переходу в київську політику. Михайлішин у свій час, маючи цей трамплін, не зміг реалізуватися — і сьогодні Продан сам обійняв його позицію. Фактичний лідер переводить на другі ролі багатьох своїх не менш амбіційних однопартійців, які вели проект «Рідне місто» не тільки для самозбереження в місцевій політиці, а й для подальшого кар’єрного, матеріального, іміджевого зростання.

По-третє — зовсім невдалий час для початку процесу секретаріади. Зважаючи на політичний бекграунд Василя Сафроновича, багато депутатів і цілі фракції, які співпрацюють із ним по вирішенню питань у міській раді, бояться публічно його підтримувати. Зрозуміло, що під час таємного голосування необхідні голоси знайдуться, але до цього — частина його політичних партнерів і він сам мають понести певні іміджеві втрати.

Каталізатором процесу секретаріади став депутат від «Народного контролю» Ярослав Петришин, який самим фактом свого балотування переламав усі складені і в таборі Продана, і в таборі Каспрука заготовки. Наявність третьої персони в протиборстві двох найвпливовіших груп у Чернівцях робить менш передбаченим результат усіх інформаційних війн, образ і «наїздів». Швидкість, із якою Петришин зібрав необхідні підписи, використовуючи те, що його хочуть використати — свідчить про те, що, ведучи гру з 99-% вірогідністю поразки, Ярослав Романович у разі жорсткого політичного клінчу може отримати шанс стати другою людиною в місті. Принаймі, він сам у це щиро вірить.

Між тим Василь Продан своїм балотуванням у секретарі Чернівецької міської ради спалив більшість мостів у непублічну політику, яка є найприбутковішою сферою діяльності для будь-якого місцевого діяча. Можливо, є навіть вершиною кар’єри. Чи приведе це його до успіху? Наврядчи. Але однозначно те, що чернівецька політика зміниться — і так само, як Василь Сафронович починає боротьбу за посаду секретаря у Ратуші, хтось може почати боротьбу за неформальну роль, яку Продан займав попередні роки.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Дивитись більше:

________________________________________

Читати більше:

Михайло Шморгун | «Шкурняки» рідного міста. Для кого зачищають чернівецькі телеканали?