Заява Миколи Федорука про необов’язковість перевиборів чернівецького міського голови, яка прозвучала на передноворічній прес-конференції депутата 27 грудня – ясний сигнал того, що під мером Олексієм Каспруком захиталось крісло. Протягом року Микола Федорук і Максим Бурбак наперебій повторювали тезу про необхідність одночасних перевиборів і мера, і міської ради. Нардепи почувались упевнено – і демонстрували готовність іти на ризик «в інтересах демократії». Раптова відмова свідчить про те, що ризик став неприйнятно високим.

Уперше за 2,5 роки в чинного міського голови з’явився конкурент, здатний зачистити електоральне поле Олексія Каспрука. Заступник міського голови, висуванець Громадського руху «Народний контроль» Володимир Середюк має мерські амбіції і майже не приховує їх – делікатні відповіді Володимира Богдановича в ефірі програми «Без емоцій» підтвердили найсміливіші очікування. Про наміри висувати Середюка на пост міського голови говорять і джерела в «Русі нових сил» – ребрендованому «Народному контролі».Володимир Середюк є цінним надбанням команди колишнього губернатора Романа Ванзуряка. Фігура незаплямована, «молодий і перспективний», а головне – вже з досвідом та конкретними результатами роботи в міській владі. На відміну від маловідомого Василя Гошовського у 2015 р., в часі перевиборів Володимир Середюк стане реальним першим номером «Руху нових сил», який готується без втрат зайти в Чернівецьку міську раду. Не слід знімати з рахунку і символічний аспект: особисту амбіцію Міхеіла Саакашвілі вказати місце Арсенія Яценюка в його рідних Чернівцях – замінити Каспрука «своєю людиною».

Володимир Середюк несе пряму загрозу для Олексія Павловича. Несподіване зауваження Миколи Федорука і перші ластівки публічного конфлікту в Ратуші – дають зрозуміти, що в міській раді Середюку залишилось працювати недовго. Сценарій хоча й очевидний, але в тій же мірі й самовбивчий для «Народного фронту». Володимир Середюк має два мінуси – низьку впізнаваність і відсутність чіткого політичного посилу. Гучний конфлікт усі ці мінуси покриє коштом Олексія Каспрука.

Володимир Середюк зацікавлений у грі на конфлікт, яка відповідає загальній політичній лінії Міхеіла Саакашвілі і кристалізує малопомітного заступника як самостійну політичну фігуру. Істерична реакція Ратуші устами опачального начальника Інспекції з благоустрою Сергія Обшанського – це початок становлення Середюка як політика. В потрібний момент перед виборами відкритий розрив із владою і відставка із займаної посади зіграють роль трампліна в його політичній кар’єрі.

Перемога Володимира Середюка на виборах можлива за невисування на посаду мера Чернівців колишнього в.о. міського голови Віталія Михайлішина. Показово лояльне висвітлення роботи Середюка близькими до Василя Продана ЗМІ – це сигнал щодо готовності до розмови. «Новим силам» доведеться йти на домовленості, ціна яких поки невідома – адже й поступка Середюку, і принципова участь Михайлішина для «Рідного міста» однаково безпрограшні. В першому випадку незручного Олексія Павловича підуть «спільним зусиллями» всіх учасників політичного процесу, в другому – залишається шанс, що Каспрук і Середюк електорально помножать одне одного на нуль, звільнивши простір для Михайлішина.

Якими б не були кулуарні домовленості, сокиру війни «фронтовики» вже викопали – що підштовхне учасників перемовин до змістовніших компромісів. Найближчим часом проти Володимира Середюка розгорнеться критика з боку «фронтових» ЗМІ, яка додасть йому бажаної публічності – і почне накопичувати приводи для політичного розлучення з міським головою. Інші повороти малоймовірні, адже дії «Народного фронту» за відсутністю реальних результатів виходять лише з логіки перманентної медійної війни зі «зрадниками» і «колишніми». Цю рукавичку з радістю підіймає команда Саакашвілі, а самого Каспрука мимоволі розіграють як фальшивого короля.

В разі перевиборів Чернівецької міської ради єдиним способом розхитати трон Олексія Павловича є його примусова відставка, яку чинний депутатський корпус повинен провести до оголошення кампанії. Підстави, приводи і багнети для «палацового перевороту» в Ратуші знайдуться, а двозначну фразу з уст Василя Продана, що прозвучала на прес-конференції «Рідного міста» 23 листопада, можна сприймати як попередження.

За логікою подій може повторно актуалізуватись тема секретаря – як перехідної фігури або приводу загострити політичний конфлікт. На цю посаду претендуватиме явний або неявний висуванець групи Василя Продана – для закріплення впливу та остаточної легалізації сили в публічному просторі. Джентльменська угода «Рідного міста» та «Руху нових сил» закладає грунт для повного перезавантаження виконавчої влади і довгострокової зачистки поля від команди «фронтовиків». І навіть гіпотетична електоральна перемога Олексія Каспрука – без підтримки в раді перетворить його на «весільного генерала» коаліції.

Святослав Вишинський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Святослав Вишинський | Боротьба Романів. «Подвійний контроль»