Повернення Ярослава Кушнірика потрібне теперішньому міському голові Чернівців більше, ніж колишньому секретарю. Існуючий стан справ у місті, коли мер відверто не бажає домовлятися з депутатами по жодному ключовому питанню, в стратегічній перспективі буде більше грати проти Олексія Павловича, ніж проти його опонентів. Комунальна рутина дедалі помітніше з’їдає рейтинг, а постійні публічні конфлікти показують справжнє обличчя мера, яке контрастує з тим милим образом, що допоміг Каспруку виграти дві виборчі кампанії в Чернівцях.

Господарка і ЖКГ – найслабкіші ланки в роботі мера Чернівців. Знаючи це, опоненти не дають їх підсилити. Рада заблокувала майже всі подання мера на заступників і секретаря. Одному Володимирові Середюку доводиться розгрібати чернівецькі «Авгієві стайні». Проте парадоксом є те, що кожен успіх свого заступника у мера викликає позачерговий приступ параної. Каспруку непотрібен яскравіший та дієвіший за нього посадовець. Тому зараз, у момент епічних транспортних криз, перед ним постає питання ефективного кадрового підсилення.

Інформація про те, що ідуть перемовини про повернення Ярослава Кушнірика в один з ключових департаментів міста або на позицію заступника, точилися в кулуарах чернівецької політики вже давно. Непрямим підтвердженням того, що ці переговори виходять на фінальну стадію, є хоча б несподівана активізація Ярослава Денисовича у волонтерській діяльності та його прихід разом з Олексієм Каспруком на «Майдан» до Василя Забродського.Ці два ходи контрастують зі скромною непублічною натурою Ярослава Кушнірика, але стають очевидними, якщо включити в цей ланцюг приховану деталь: Олега Охотського. Саме Олег Охотський був ініціатором збору допомоги в Авдіївку, яку курував Кушнірик. А ефір хорошого колеги Охотського, також гравця в покер Василя Забродського з Каспруком і Кушніриком взагалі був «неканонічним». Василь Іванович не те, що про «епідерсію» не згадав – з його полум’яних вуст навіть не прозвучала звична та логічна на «Чернівецькому промені» теза про «кулявлобів». Між тим, задача була виконана: Ярослава Денисовича знову легалізували в політичному житті міста.

Головний режисер цього сценарію – відомий у Чернівцях бізнесмен, професійний гравець та впливовий неформальний політик Олег Охотський. Кушнірик входить до його обойми, як і депутати від Блоку Петра Порошенка Володимир Сєхов і Віктор Савчук. В Олега Охотського є його округи і він робить усе можливе і неможливе для того, щоб звідти виходили прогнозовані депутати. Охотський зараз грає виключно на стороні мера Каспрука і є одним із його головних непублічних активів, який дозволяє вести власну політику, поки Максим Юрійович та Микола Трохимович займаються державними справами.

Перший раз Каспрук з Охотським намагалися обрати секретарем міської ради Володимира Сєхова (який, до речі, виграв т.зв. «округ Кушнірика»). Ця спроба була марною. І варто нагадати, що саме тоді й вималювалась опозиційна до мера група депутатів – «Рідне місто», «Свобода», частина «Самопомочі» та «Батьківщина». Кінцем авантюрної спроби Охотського поставити свою людину на позицію секретаря ради став емоційний виступ Олександра Пуршаги, який, розмахуючи скріншотами проданівського сайту «Chernivtsi Times», говорив про «кримський слід» і сепаратистів. Уже тоді стало зрозумілим, що подальше голосування – пуста формальність, яка нічого, окрім естетичного задоволення для опозиції, не принесе.

Історія повторюється сьогодні. Коли Олег Охотський намагається посилити позицію Каспрука безперечним професіоналом своєї справи Кушніриком, саме «Батьківщина» тисне на гальма його політичного «камбеку». Але для нас головним у цій ситуації є контекст кулуарних ходів: про що говорить намагання Каспрука та Охотського повернути Кушнірика у гру?

1) Олексій Каспрук насправді не вірить у сценарій перевиборів ради і відчуває, що час не грає на його користь. Він до кінця не довіряє групі БурбакаФедорука. Олексій Павлович хоче грати власну гру і на ключових посадах у місті йому необхідні люди, яким він зможе довіряти сам. Кушнірик – не Середюк, він не має політичних амбіцій, а є зразковим «другим номером», виконавцем, який завжди перебуває в політичній тіні. Саме таких людей сьогодні не вистачає міському голові.

2) Олексій Каспрук активно шукає можливості для того, щоб переформатувати існуючу більшість, яка нині є опозиційною до мера Чернівців. Знайти ці голоси може спробувати Олег Охотський, але для цього необхідно поділитися посадами заступника і секретаря міської ради з «Батьківщиною» або іншим ключовим гравцем.

3) «Солідарність» у Чернівцях буде цементуватися і працювати під мера. Фактично – вона стає «прояценюківською» силою. До явних «фронтовиків» додається ще група Охотського і контроль за пропрезидентською фракцією переходить до їх рук.

Між тим, реальний керівник більшості Василь Продан не дає себе переграти і завжди вигідніше передомовляється про співпрацю зі своїми сателітами. Тому вирішальним аргументом у питанні повернення Ярослава Денисовича на ключові позиції в міській раді володіє саме Василь Сафронович. Останнє слово допоки залишається за ним.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Руслана Козлова

________________________________________

Читати більше:

Михайло Шморгун | Чому інтелектуали програють у Ратуші?