Останній тиждень у чернівецькій навколополітичній тусовці пройшов під знаком появи нової сили, що цілком спроможна поламати існуючий в області status quo. Процес створення партії на Буковині дотепер відбувався за красивою і уже достатньо накатаною схемою. Потенційно сильні всеукраїнські політичні бренди оголошували «набір небайдужих» прихильників у свої місцеві організації. Далі в Чернівцях дві пануючі групи Максима Бурбака і Василя Продана «закладали» там своїх «небайдужих» людей, які у процесі розбудови партії в регіоні перехоплювали управління організацією і за наслідками виборів – заводили «сателітів», що політику партії пропускають через сито інтересів своїх «старших товаришів».

Характерним і найбільш показовим прикладом цієї технології є чернівецьке представництво партії «Демократичний альянс», яке очолив колишній помічник Бурбака Іван Патарак. Але з тими, хто побіг у «ДемАльянс», доля зіграла злий жарт. Цей бренд був цінний тоді, коли він потенційно ставав партією грузинського реформатора Саакашвілі, а не партією прихильників ЛГБТ-спільноти та інших європейських цінностей без фактичної європейської інтеграції.

Потенційно найціннішим політичним брендом для буковинських політичних шулік стала партія Міхеіла Саакашвілі. Але його київська команда, враховуючи попередні помилки створення партій, провела ґрунтовну роботу і відмовилась від пропозицій місцевих еліт, а визначила своїх координаторів у Чернівцях та інших регіонах старим-добрим одноосібним чином.

Далі ситуація розвивалась швидко. Саакашвілі провів збори біля пам’ятника В’ячеславу Чорноволу в Києві, представив свою платформу «Рух нових сил». На наступний же день з’явилася інформація щодо того, що координувати діяльність цієї організації на Буковині буде колишній голова Чернівецької ОДА Роман Ванзуряк. Згодом сам Роман Ванзуряк підтвердив цей факт та складання мандату депутата в Чернівецькій обласній раді – і заявив про процес створення нової опозиції.

Такий стрімкий розвиток подій дуже не сподобався нардепу Максиму Бурбаку, який нервово відреагував на цю новину у «Facebook». Це і не дивно, Максим Юрійович володіє прекрасною «чуйкою» і розуміє, що поява неконтрольованого гравця ламає перш за все його лідерську позицію в області і місті. Що означає для політичної Буковини поява нового політичного гравця?

Для області

Роман Ванзуряк скоріше за все займеться створенням опозиційної команди, яка зможе собі дозволити критикувати обласну виконавчу і представницьку владу. Насправді це не так просто. Бо на Буковині не до кінця зрозуміло – хто при владі, а хто в опозиції? Голова обласної ради Іван Мунтян є владою чи опозицією? Максим Бурбак, який «вирішує питання», але публічно користується опозиційною риторикою, є владою чи опозицією? Ця амбівалентність і є слабким місцем буковинської еліти. Є запит на однозначність. Якщо Ванзуряку вдасться створити потужну опозицію – він буде вигідно відрізнятися від усіх політичних опонентів.

Для Чернівців

Заступник мера Володимир Середюк публічно підтримав Саакашвілі, чим ще більше заплутав політичний клубок у місті. Сам Середюк завершив «медовий місяць» у відносинах з Олексієм Каспруком – тепер він для нього прихований опонент. Каспрук може виграти вибори у Віталія Михайлішина, але не факт, що він виграє їх в умовного Середюка, компетентного і не замішаного в скандалах представника громадянського суспільства.

Тому Каспрук буде витискати опонента та через своїх представників у міській раді «мочитиме» власного заступника. Натомість, чим інтенсивніше він це буде робити – тим більше фракція «Народного контролю» схилятиметься до неформальної антимерської більшості, і в Олексія Каспрука можуть початися ще більші проблеми.

Саме ці 5 голосів допомагали Олексію Павловичу проводити свої рішення, а тепер кожен крок проти Середюка буде дуже негативно сприйнятий фракцією. Цей процес уже почався. На крайній сесії міської ради контрольований Каспруком і Бурбаком депутат Андрій Романчишин, якого ще місяць тому «Народний контроль» був готовий підтримати на посаду секретаря міської ради, викликав і почав критикувати Середюка.

У свою чергу, представники фракції «Народний контроль» викликали керівника «Міськсвітла», а після того, як він не явився на сесію – зажадали пояснень по питанню освітлення міста особисто у самого Каспрука. Це був сигнал певної гри, типу, «не чіпай нашого, бо ми візьмемось за тебе». І факт публічної підтримки Середюком команди Саакашвілі є цілком зрозумілим і прагматичним, зважаючи на те, що Володимир Богданович не збирається бути цапом-відбувайлом за Олексія Павловича.

Михайло Шморгун — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Михайло Шморгун | Ботоферми та їхні чернівецькі «ботофермери»