Увесь інформаційний тиждень з 10 по 16 жовтня можна описати, використовуючи медичні терміни. Хворіли чи не всі основні політперсонажі області. Хтось на хронічні захворювання, хтось відчув легку лихоманку.

Тональність тижню задав Михайло Шморгун, повідомивши про не зовсім задовільний стан здоров’я голови Чернівецької облдержадміністрації Олександра Фищука й висловив сумнів у тому, чи може посадовець виконувати свої обов’язки. За годину не забарилася і реакція: прес-служба ОДА повідомила одному із ЗМІ про те, що Фищук дійсно на лікарняному. А сам голова виконавчої влади, за посередництва того ж таки ЗМІ, виправдовувався, що насправді він не хворий, а якщо і хворий, то лише трішечки і взагалі, в такий спосіб перевіряє пильність блогерів.

«Мені деколи цікаво, до чого воно дійде. Я іноді спеціально чекаю, бо хочу побачити, хто себе і як проявить», — сказав губернатор. Ця, здавалося б, буденна ситуація, показала кілька знакових моментів. Голова виконавчої влади досі так і не збагнув, що він є публічною особою і держслужбовцем, який утримується на податки громадян. Тож будь-який громадянин може поцікавитися чи здатен такий посадовець виконувати покладені на нього обов’язки, отримуючи при цьому зарплатню з кишені платників податків.

По-друге, Олександр Фищук будь-яку критику сприймає як особисту образу, що, знову ж таки, є виявом нерозуміння тієї ролі, яку він відіграє. Якщо голова облдержадміністрації буде виправдовуватися перед кожним громадянином, який цікавитиметься про цілком природні речі, коли ж він встигатиме керувати областю? Влада та люди, які її представляють, будуть a priori критикуватися, оскільки всім догодити неможливо. А та імітація діяльності, яку конвульсійно зображає обласна влада, сама по собі просить критики. Зазначимо, що Фищуку ще пощастило очолювати патримоніальну Чернівецьку область, яка, здебільшого, знаходиться на периферії політичного життя країни, тож серйозних груп впливу та відповідних війн між ними тут нема.

Цього тижня злегка потрусило й команду народного депутата Максима Бурбака. 7 та 11 жовтня прокуратура проводила обшуки на підприємстві помічника нардепа Олега Кілару. За словами Бурбака, правоохоронці нічого не знайшли, лише розлякали інвесторів, тож тепер підприємство може припинити діяльність. Попри розголос, якого набула подія, хоч якоїсь притомної версії подій прокуратура так і не надала, повторюючи ту ж помилку, якої припустилася патрульна поліція Чернівців в історії із затриманням Володимира Бешлея. А за відсутності інформації з боку прокуратури, Максим Бурбак розійшовся не на жарт: народний обранець щедро позвинувачував обласну прокуратуру за недолюстрацію, недоведені до завершення резонансні справи.У цьому випадку варто зазначити, що контроль над Чернівецькою областю вислизає як пісок крізь пальці «Народного фронту». Невміння знаходити спільну мову з іншими політгравцями, кадрова політика, що викликає чимало запитань, та жадібність призвели до того, що «сильна команда для складних часів» може вслід за загальнонаціональними рейтингами втратити і базову для них область.

Втім не все ще втрачено для Максима Бурбака і його команди. Проблеми, з якими їм доводиться зіштовхуватися, мимоволі заганяють «фронтовиків» в образ опозиції. Це та політична роль, з якою «Народний фронт» добре обізнаний, має чималий досвід, а в нашій області вона є ще й виграшною за відсутності якихось проявів опозиційності з боку інших політсил. Ймовірно, що саме опозиційна риторика домінуватиме у «фронтовиків» аж до наступних виборів.

Лихоманка не відпускає й Національну поліцію. Чи не щодня в області стаються жахливі ДТП та напади, яких раніше у такій кількості не було. З певною періодичністю затримують переатестованих правоохоронців на хабарництві. Але при цьому в нашій області, як виявилося, найменше з поміж інших областей поліцейських, які не пройшли атестацію, — лише 39. Виходячи зі слів головного поліцейського Буковини Сергія Пілігріма, дещо проясняється ситуація з поліцією: краю не вистачає близько трьох сотень стражів правопорядку на різні посади, тож зараз ті, хто пройшов переатестацію, змушені працювати понаднормово.Проблем місцевій поліції підкидають ще й депутати. Зокрема, у Чернівцях міська рада після півтора місяця вивчення програми протидії злочинності з незрозумілою аргументацією відправляє згадану програму на довивчення. Іншими словами, патрульній поліції не дадуть ще деякий час грошей на закупівлю необхідної техніки та спорядження. Це рішення, вочевидь, є помстою поліції за ситуацію із затриманням Володимира Бешлея та зауваженнями Василеві Продану. Що ж, депутати можуть пишатися собою: вказали поліції на її місце. При цьому нагадали громаді, що каста недоторканих нікуди не зникла.Хвороблива атмосфера панує й у царині громадських перевезень у Чернівцях, де також не зникли недоторкані. Цього тижня відбувся конкурс перевізників за участі тих самих дієвих осіб, що і завжди. Аби не збурювати громадськість, на 10 та 19 маршрутах перевізника так і не визначили, бо інших заявок, окрім тих фірм, які вже обслуговували ці маршрути й викликали масу скарг, на конкурс не подавалося. Ймовірно, що після того, як з часом вляжуться пристрасті, згадані маршрути знову ж таки обслуговуватимуть ті ж проблемні фірми. Бо як пам’ятаємо, міська влада впливу на них не має...

Температуру політичному бомонду цього тижня підняв інформаційний вкид про кандидата на посаду секретаря Чернівецької міськради Василя Максимюка. Керівники усіх фракцій цю інформацію спростували, але осад, звісно, залишився. Більше того, керівник найбільшої фракції «Рідне місто» Василь Продан повідомив, що якщо кандидатура Максимюка буде виноситися на розгляд, «рідномістяни» її готові підтримати.

Така «інформаційна розвідка» не позбавлена логіки, якщо пригадати недалеке минуле. Кандидатура Максимюка вже розглядалася на посаду секретаря одразу ж після виборів у 2015 році. Тоді міський голова категорично не погодився із такою пропозицією. Але минув деякий час, Олексій Каспрук з різних причин, про які ми вже неодноразово писали, здебільшого втратив ту підтримку, на яку він опирався у часи своєї недовгої першої каденції та початку другої. А довгий час залякана образом демонізованого Продана громадськість (не останню роль, собі на шкоду, зіграли тут Олексій Каспрук з Максимом Бурбаком), зараз спокійно сприйме кандидатуру Максимюка.

Після появи Ростислава Білика у сесійній залі, що практично не викликала жодної реакції, окремі політичні сили мають розв’язані руки для просування навіть більш опальної кандидатури на посаду секретаря. У цій ситуації міському голові відведено роль статиста. Звичайно, що Олексій Каспрук, розуміючи ризики, пов’язані з такими інформаційними вкидами, намагається знайти якусь противагу. Але наразі безуспішно. Його заява щодо ініціювання позбавлення Ростислава Білика депутатства за тривалу відсутність на засіданнях сесій виглядає досить мляво. В українському законодавстві процедура дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради хоча теоретично можлива, але надто туманна.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Дайджест | Розгул демократії, схеми Петришина і вакансія Куліша