Великий переділ власності очікує Чернівці у найближчому часі. А це, у свою чергу, породить нові конфлікти між групами впливу у місті. Перша ластівка майбутнього конфлікту пролетіла сесійною залою непоміченою для ЗМІ, але пильні чернівчани вдалися до її обговорення у соцмережах. Депутат Богдан Ковалюк підготував проект рішення щодо створення наглядової ради у парку Шевченка.

А тепер детальніше про те, які наслідки матиме це рішення. Ще на початку року Верховна Рада на вимогу МВФ ухвалила законопроект про створення наглядових рад на підприємствах, де частка держави складає понад 50%. У червні парламент приймає зауваження Президента щодо цього закону. У проекції на Чернівці йдеться про те, що на усіх бюджетоутворюючих комунальних підприємствах мають бути створені наглядові ради з числа громадськості та посадовців, і це, на думку законодавця, мало б унеможливити політичне втручання у діяльність таких підприємств.

Але недаремно про наше місто кажуть: «В мире только две столицы – Тель-Авив и Черновицы». Тож у міській раді не впустять можливість гешефту на такому питанні. За інсайдерською інформацією, у Ратуші вже вирішено питання представникам яких фракцій відійдуть наглядові ради. При цьому роль міському голові відводиться досить таки незавидна. Фактично ближчим часом Олексій Каспрук втратить контроль над тими комунальними підприємствами, на яких будуть створені подібні ради.

Шмат такого ласого пирога отримають усі фракції, окрім «Солідарності», через наявність там депутатів з «Народного фронту». Відповідно, голосів для підтримки потрібних рішень у депутатів вистачить з лишком. Про тимчасову ідилію серед депутатського корпусу свідчать голосування з подолання veto міського голови у четвер довкола питання про демонтаж кіоску по вулиці Руданського та будівництва по Шептицького.Бачимо, що ті засоби впливу, до яких вдаються народні обранці, коли справа «пахне смаженим», а саме: запрошення до сесійної зали представників громади, які, за ідеєю, мали б чинити моральний тиск під час прийняття рішень, не спрацювали у випадку голосування за вказані два питання. Очевидно, що депутатів об’єднало дещо більше, ніж переживання про долю кількох десятків голосів.

Дещо інакші інтереси, аніж турбота про чернівчан, панували у сесійній залі і під час голосування за зміни до бюджету, згідно яких, депутати мали б вирішити долю 103 мільйонів гривень. Кількагодинна битва за бюджет, окрім озвученого небажання голосувати на вимогу Каспрука за ті питання, які були внесені керівництвом міськради без погоджень з депутатами, за нашою інформацією, має ще одну причину. Йдеться про майже 14 мільйонів гривень, які планується виділити у якості заробітної платні з доплатами у середньому по 500 гривень від міської ради бюджетникам. Зрозуміло, що такий сценарій не підходить для антимерської коаліції. Депутати сприйняли це як таку собі спробу підкупу майбутніх виборців коштом бюджету. А для представників «Рідного міста» ця тема надто болюча, зважаючи на ще не завершену епопею довкола Ростислава Білика.Звичайно, що такі рішення є чистим популізмом, але, як бачимо, у Чернівецькій міській раді йде змагання у більшого популіста. Причиною цього є, ймовірно, славнозвісне «піпл хаває». Згадаймо історію з виділенням коштів на житло для учасників АТО. Тоді антимерська коаліція переграла Каспрука, запропонувавши у рази більшу суму на ці потреби.

Зміни до бюджету керівництву міськради вдалося протиснути завдяки голосам депутатів з фракції ВО «Батьківщина». Вирішальним чинником для «батьківщинівців», певно, стала пропозиція Юрія Буреги щодо придбання техніки для «Чернівціспецкомунтрансу» для грейдерування доріг. Це особливо актуально для Садгори, а 3 з 7 депутатів цієї фракції обрані саме в цьому районі міста.

Оточення Каспрука не втомлюється «підкладати свині» міському голові. Цього тижня стало відомо, що для завершення ремонту вулиці Богдана Хмельницького додатково ще потрібно 6,2 мільйонів гривень. Ситуація з цією вулицею, м’яко кажучи, вже викликає оскомину, а відчуття мешканців, які вже шостий рік переживають ремонт, годі й описати. Ця безпорадність міської влади, незважаючи на причини таких довгих робіт, виступає «вбивцею рейтингів» Каспрука.Ще одним «вбивцею рейтингів» свого керівника виступив цього тижня начальник Інспекції з благоустрою Сергій Обшанський. Діяльність цього посадовця і без того є неоднозначною, втім, на своїй посаді, ведучи «священні війни» проти вивісок та бабусь, Обшанський зі своєю хамовитістю виглядав природньо. Але поводити себе як вихованець старшої групи дитсадка з депутатами міської ради – це дещо інша вагова категорія. Що і призвело до рекомендації депутатського корпусу звільнити не зовсім адекватного посадовця.

Інформаційна хвиля, яка здійнялася у зв’язку із конфліктом, дає підстави вважати, що Каспрук не має наміру позбавляти робочого місця Обшанського. Заяви підприємства «Мрія» та президії ГО «Майдан» щодо недопустимості звільнення начальника Інспекції з благоустрою, складені у кращих традиціях комуністичного минулого, спрямовані зробити видимість активної позиції у цьому питанні робітників та селян. А фактично, це підготовка ґрунту для збереження Обшанського на посаді. Чи додасть посадовець з таким бекграундом плюсів міському голові? Питання риторичне...

Поки Олексій Каспрук, повторюючи своїх політичних візаві, непереконливо намагається показати хто в місті господар, у міській раді депутати готують черговий інформаційний «вкид» щодо кандидатури на посаду секретаря. За нашою інформацією, протягом найближчих двох-трьох днів серед депутатів збиратимуть підписи за підтримку нової кандидатури, яка стане несподіванкою для всіх. Ймовірно, що такі дії спрямовані аби спричинити деяку паніку в рядах пробурбаківських сил. Опоненти Каспрука чекають на серйозну помилку, яку може зробити посадовець, аби покласти крапку в секретаріаді.

Зрозуміло, що питання секретаря Чернівецької міської ради для більшості фракцій вирішується не в Чернівцях, а в столиці. Незважаючи на наявність необхідної кількості голосів, потрібного «Рідному місту» результату не буде без відмашки з Києва. Тому антимерська коаліція намагається спричинити подію, що уможливить нехай незначну, але перерву в комунікації з партійними лідерами. Цього часу буде достатньо аби продавити потрібну людину на місце секретаря й по цьому покласти перед фактом нового розкладу в Чернівцях київське партійне керівництво.

Ймовірний також сценарій, за яким доля не лише секретаря міськради, але й нового «господаря міста» вирішуватиметься у Києві шляхом переговорів. Такий сценарій може мати місце після виборів до Верховної Ради за умови провального результату для «Народного фронту» та у разі, якщо Арсеній Яценюк зі своєю командою не вписуватиметься у новий політичний розклад в країні.

Володимир Звенигородський — спеціально для БЦ

В оформленні використано фото-знімок Ігоря Константинюка

________________________________________

Читати більше:

Дайджест | Жертва Білика, політична кров та міністерський «коник» Мунтяна